Kilisliler sağlık için yürüdü

Kilis’te, “Sağlık için hareket et yaşadığını fark et” etkinliği kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi.

Kilisliler sağlık için yürüdü

04 Ekim 2017 18:58


İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Sağlık için hareket et yaşadığını fark et” etkinliği kapsamında öğrenciler, öğretmenler, daire amir ve müdürleri ile Kilis Belediyesi personelinin katılımıyla bir yürüyüş yapıldı. Çevreyolu üzerindeki Fıstıklı Park önünde toplanan kalabalık pankartlar açarak yürüyüşe başladı.


Yürüyüş öncesi bir açıklama yapan İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Turgay Happani, 3-4 Ekim tarihleri arasında Dünya Yürüyüş Günü olduğunu ifade ederek, “Obezite ve şişmanlığa karşı böyle bir etkinlik düzenledik. Türkiye’de yapılan bir araştırmada, en fazla hareketsiz yaş gurubu 13-19 yaş grubu olduğu tespit edildi. Biz sağlıklı gelecek, sağlıklı nesil diyoruz. Ama maalesef gençlerimiz, teknoloji gelişiyor. Bu teknolojinin kolaylıkları hareketsiz bir yaşama sürüklüyor” dedi.


Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara da yürüyüş yolunda yeterince yürünmediğini ifade ederek, “Caddeler ve sokaklar var yeteri kadar yürünmüyor. Ama hastaneler tıklım tıklım dolu, hastanelerde sıra bulamıyoruz. Özellikle bizim bu yörede kalp ve damar hastalığı çok fazla, şunu iddia ediyorum, ben sağlıkçı değilim, ama Kilis’tin bir başından bir başına 30-45 dakika sürer, biz aracı ve motosikleti bırakır yaya olarak yürürsek, hastanedeki hasta sayısı yarıya iner” şeklinde konuştu.


Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan ise Sağlık Bakanlığı’nın son zamanlarda alkol ve sigara hem de sağlıklı yaşamın ön şartı olan hareketli yaşama konusunda çok nitelikli, çok kapsamlı çalışmalar yaptığını ifade ederek, "Birçok büyük şehirde böyle yürüyüş alanı ve spor alanları yoktur. Resul Osman Dağı gibi bir yer birçok şehirde yok. Büyük şehirlerde Resul Osman Dağı gibi yere spor yapabilmek için 1 saat araçlarla gitmek zorunda kalıyorlar. Belediye başkanımız sportmen biri, spor yapmayı seviyor. Yürüyüş yolları yapıldı. Herkesi yürüyüş yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KİLİS HAVA DURUMU
36
°
C
Sıcak
 • Pazartesi
  Sıcak
  36°C
 • Salı
  Sıcak
  39°C
 • Çarşamba
  Sıcak
  39°C
 • Perşembe
  Sıcak
  37°C
Reklamı Geç