Türkmen kenti Çobanbey’in sağlığı Türkiye’ye emanet

Fırat Kalkanı Harekatıyla barış, huzur ve güven ortamının sağlandığı Çobanbey’de sağlık alt yapısı Türkiye tarafından yeniden oluşturuldu.

Türkmen kenti Çobanbey’in sağlığı Türkiye’ye emanet

02 Ekim 2017 09:56


Terör örgütü DEAŞ tarafından uzun süre işgal edilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu tarafından Fırat Kalkanı Harekatıyla DEAŞ’tan temizlenen Suriye’nin Halep kentine bağlı Çobanbey (RAİ) bölgesinde savaşın izleri silinmeye başlıyor. Kilis’in Elbeyli ilçesinin karşısında bulunan Çobanbey’in tüm ihtiyaçları Kilis üzerinden karşılanıyor. Eğitim, sağlık başta olmak üzere tüm lojistikleri Türkiye’den karşılanan Türkmen kenti Çobanbey’de DEAŞ’ın izleri silinmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından Çobanbey’deki sağlık kuruluşları yeniden yapılandırılıyor. İlaç, teknik ekipman ve ambulans desteği verilen Çobanbey’de İl Sağlık Müdürü Dr. Turgay Happani incelemelerde bulundu. Yeniden faaliyete geçen sağlık birimlerinde incelemelerde bulunan Dr. Happani, sağlık tesislerinde yapılanları bizzat yerinde inceleyerek, Suriyeli doktorlardan bilgiler aldı.


Çobanbey Sağlık Sorumlusu Dr. Süreyya Bozgeyik yaptığı açıklamada, ilk zamanlar sağlık tesislerinin çok kötü durumda olduğunu ancak Türkiye’nin yardımlarıyla yeniden onarıldığını söyledi.


Bozgeyik, “Yeni hastanenin acil bölümünü de açtık. 15 gün kadar oldu. Çocuk doktorumuz var, dahiliye uzmanımız var. 150-200 kişiye ortalama hizmet veriyoruz. Hastanemizde iki acil muayyene yeri var, birisi bayan, birisi erkek hastalara bakılıyor. Hastanemizde bebek izleme odası var. Pansuman odası var. Kadın doğum ve bebek izleme odaları var. Türkiye Cumhuriyetine çok teşekkür ediyoruz. Sağlık Bakanlığı bizlerin ve çalışanların maaşlarını ödüyor. Hem de bizim ihtiyaçlarımızı, ilaç, malzeme her şeyi karşılıyor” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KİLİS HAVA DURUMU
36
°
C
Sıcak
 • Pazar
  Sıcak
  36°C
 • Pazartesi
  Sıcak
  38°C
 • Salı
  Sıcak
  38°C
 • Çarşamba
  Sıcak
  36°C
Reklamı Geç