İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kırıkkale'de 2. Uluslarası Ortadoğu Sempozyumu

Kırıkkale Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KODAMER) tarafından 4-7 Mayıs tarihlerinde ‘Ortadoğu'da Devlet,…

Kırıkkale Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KODAMER) tarafından 4-7 Mayıs tarihlerinde ‘Ortadoğu'da Devlet, Devlet-Dışı Aktörler ve Demokrasi' konulu 2. Uluslararası Ortadoğu Sempozyumu düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Salonu'nda düzenlenen sempozyuma, 16 ülkeden 230 temsilci katıldı.
Kırıkkale Üniversitesi Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü ve Sempozyum Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Mazman, ülke temsilcilerini Kırıkkale'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Sempozyumda ülke temsilcileri tarafından birçok konunun ele alındığını belirten İbrahim Mazman," Sempozyum çerçevesinde belli bir temayı ve konuyu daha önceden belirlemiştik. Bu tema çerçevesinde Ortadoğu ile ilgili temaslı olan insanları bir araya getirmeyi hedefledik. Belirli kültürel etkinliklerle birlikte düşüncelerini paylaşsınlar, bu konuda bir fikir üretsinler amacını taşıdık. Bu temada iki önemli konu olan devlet, devlet dışı unsurlar ve demokrasi seçtik. Hem devlet hem demokrasi bu anlamda Ortadoğu'da şiddetin kaynağını anlamak ve bu anlamda temel bir sorun olan siyasi ve ekonomik ve toplumsal konularda temel bir sorun olan insanların düşüncelerini, fikirlerini ileri sürmesi, tartışması ve çözüm önerilerini üretmesi, düşüncelerini geliştirmesi amacını taşıdık” dedi.
Sempozyuma şu ana kadar 16 ülkeden 230 katılımcı olduğunu söyleyen Mazman, “Aslında sempozyuma 100 katılımcı olur düşüncesindeydik. Daha sonra bize gelen başvurularla bu sayı yükseldi. Burada sayının artmasını önemli ve popüler, çok bilinir ve tartışmaya açık bir konuyu da seçmemizin etkisinin olduğunu düşünüyorum. Ülke temsilcileri sorunlarını rahatlıkla dile getirdiler. Memnuniyet verici oldu. Birçok ülkenin temsilci ve tartışmacıları burada buluştu. Dünya ölçeğinde önemli bir iş yaptığımız düşüncesindeyim. Farklı ülkelerden gelen temsilcilerin bir masaya oturması ve kendilerine yönelik bir meseleyi, bir temayı yada çeşitli konulardaki tartışmalar bizim için önemli bir konu. Özellikle çok hassas bir konuda şiddet konusunda, devlet konusunda, demokrasi konusunda çok farklı iklimlerden ve kültürlerden gelmiş insanların bu fikirleri öne sürmesi, tartışması ve bunun sonucunda da memnun bir şekilde sonuca varması, uzlaşmaya varması bizim için fazlasıyla memnuniyet verici. Dolayısıyla sempozyumun amacına ulaştığı görüşündeyim.” şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.