İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kırıkkale'de kurban pazarı boş kaldı

Kırıkkale’de kurbanlık hayvan satışı yapılan pazara ilgi, düve satışı konusunda yakın zamanda alınan karara yetiştiricilerin hazırlıksız yakalanması sebebiyle az oldu.

Kırıkkale'de kurbanlık hayvan satışı yapılan pazara ilgi, düve satışı konusunda yakın zamanda alınan karara yetiştiricilerin hazırlıksız yakalanması sebebiyle az oldu.


Kırıkkale'de kurbanlık hayvanlar, Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü karşısında kurulan hayvan satış pazarında görücüye çıktı. Kurulan pazar geçen senelere nazaran bu sene daha boş kaldı. Pazara hayvanlarını getiren kurban yetiştiricileri ise yeni yürürlüğe giren düve konusundaki yasağın ilginin düşüşündeki payının büyük olduğuna inanıyor. Kırıkkaleli kurbanlık hayvan yetiştiricileri tanıdıkları birçok kişinin bu sebeple zarar ettiklerini ifade ediyor.“Hayvan yetiştiricilerinin borçları faizsiz ertelenmeli”


Birçok hayvan yetiştiricisinin fiyatı daha uygun olması sebebiyle bankalardan kredi çekerek dişi düve yetiştirdiğini dile getiren Kırıkkale'nin Keskin ilçesi Kaçak Mahallesi muhtarı aynı zamanda hayvan yetiştiricisi Zeki Baran, “Bu yasak en azından bizlere 1 sene öncesinden iletilebilirdi, ben kendi damızlık dişi hayvanlarımdan yetiştirdiğim erkek düveleri satıyorum, fakat tanıdığım birçok kişi bu konuda mağdur oldu. En azından bu konuda onların hayvan satın almak için kullandığı banka kredilerinin faizsiz ertelenmesi gibi bir imkan devlet tarafından sağlanırsa onlarda mağdur durumda kalmamış olur, seneye daha hazır bir şekilde hayvanlarını yetiştirirler. Şimdi damızlık olarak belirlerse bu adam, bu hayvanı, üzerindeki et komple gidecek ve boşuna yem masrafı da yapmış olacak. Yem masrafını düşünmesek bile, en azından banka kredilerini faizsiz ertelemenin önü açılmalı. Ben bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza güveniyorum ve devletimize buna bir çare bulunacağı yönünde inancım var. Bir dünya lideri olan Cumhurbaşkanımızın bizleri muhtaç duruma düşürmeyeceğine, bu meseleye bir çözüm bulacağına yönelik inancım tam” dedi.


Kurbanlık pazarında büyükbaş hayvanlar kilosuna göre 7 bin lira ile 15 bin lira arasında değişirken, küçükbaş hayvanlar ise 900 liradan bin 500 liraya kadar fiyatlarda satışa sunulmakta.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.