İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Mehmet Emin Erkoç: “Aşure birlik ve beraberlik demek”

Kırıkkale’de düzenlenen aşure dağıtımı organizasyonunda konuşan Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Mehmet Emin Erkoç, aşurenin birlik ve beraberliğin bir sembolü olduğunu ifade etti.

Kırıkkale'de düzenlenen aşure dağıtımı organizasyonunda konuşan Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Mehmet Emin Erkoç, aşurenin birlik ve beraberliğin bir sembolü olduğunu ifade etti.


Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği, dernek üyelerinin çalıştırdığı ve geliri engellilere bağışlanan Engelsiz Cafe'de Aşure dağıtımı etkinliği düzenledi. Etkinlikte konuşan Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, “Bizim dinimizde kıymet verilen, değer verilen dört haram aydan birisi Muharrem ayı. Aşure günü, Muharrem ayının 10. günü ve tabi o gün Hicri 61. yılda hiçbir Müslüman'ın vicdanının kabul edemeyeceği bir acı hadise meydana geldi. Bizlerin bu dinin mensupları olarak Kerbela olayını doğru okumamız lazım, o olaydan bir birlik, bir kardeşlik çıkartmamız, aynı hataya, aynı tefrikaya bir daha düşmememiz için deyim yerindeyse aklımızı başımıza devşirmemiz lazım. Bunu bütün İslam ümmetine bir tavsiye, bir temenni olarak ifade ediyorum. Burada derneğimizin bizleri bir araya getirmesi esasında bu temenni doğrultusunda atılmış ufak bir adım ama önemli bir adım bizlerin bugün burada bir araya gelip aşureyi yemek bir bahane esasında aramızdaki bu dayanışmayı, bu kardeşlik duygusunu geliştirmek çok önemli. Bunun dalga dalga yayılmasını temenni etmek lazım” dedi.


Aşurenin birlik ve beraberliği temsil eden bir yiyecek olduğunu dile getiren Tüm Engelliler ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Mehmet Emin Erkoç, “Bu tatlının içinde ne kadar çok birleştirici madde varsa ne kadar tahıl varsa bunların hepsi bizleri temsil ediyor. Birleşimi de bizim birliğimizi temsil ediyor. Aynı zamanda aşure kardeşlik ve sevgi anlamına geliyor. Bizde bunun bilinciyle bir ve beraber olarak, birbirimize sevgiyle yaklaşarak yaşamak temennisiyle bu organizasyonu yaptık” şeklinde konuştu.


Düzenlenen etkinlikte kafede çalıştırmak üzere engelli bireylerin arasından personel yetiştirilmesine yönelik dernek ile Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) arasında bir protokol de imzalandı. Bu protokol ile İŞKUR'a başvuran engellilere Halk Eğitim Kurslarında garsonluk eğitimi verilecek ve eğitim alan bireyler Engelsiz Cafe'de istihdam edilecek. Protokolün şartlarıyla ilgili detaylı bilgi İŞKUR Kırıkkale Müdürlüğünden alınabilir.


Etkinliğe Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.