İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Vali Haktankaçmaz: “Camiler şehrin yaşayan mekanlarıdır”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlamalarının açılış töreninde konuşan Kırıkkale Valisi M.

İlker Haktankaçmaz, camilerin yirmi dört saat yaşayan ve Müslüman şehirleri için medeniyetin merkezi mekanlar konumunda olduğunu dile getirdi.


Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kırıkkale etkinliklerinin açılış töreni Nur Cami Külliyesi Toplantı Salonu'nda yapıldı. Açılışta haftanın önemine dair bir konuşma yapan Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, “İnsanın yaratılışına baktığımız zaman, sadece İslamiyet için değil, diğer dinlerde de din hayatın merkezi olmuş. İslamiyet'te biraz daha fazla bu durumda, özellikle biz kendi kültürümüze baktığımız zaman, Türklerin İslamiyet'e girmesinden sonraki yaşantısına baktığımız zaman, kurulan şehirlerde tıpkı Medine'de olduğu gibi şehrin merkezinde bir cami ve onun etrafında şehirle alakalı diğer yapılar ve evler dizilmiş vaziyette. Medeniyette o cami etrafında şekilleniyor deyim yerindeyse, esasında camiler sadece bazı dinlerdeki ibadethanelerinin büründüğü statünün ötesinde yaşayan yerler. Sadece ibadet edilip terk edilen yerler değil, orada belki günlük meselelerin konuşulduğu, devlet işlerinin bir bakıma istişare edildiği bir canlı organizma, 24 saat yaşayan bir organizma adeta. Bu organizmayı canlı tutanda başta oradaki din görevlileri ve o dinin mensuplarıdır. Bu bakımdan Kırıkkale'mizdeki Nur Cami'de bunun çok canlı örneği" dedi.“Camiler vatanımızın manevi tapularıdır”


Camilerin Müslüman beldeler için bir mühür benzeri nitelik taşıdığını dile getiren Kırıkkale Müftüsü Şahin Yıldırım, “Camiler, Cennet vatanımızın manevi tapularıdır. Birlik ve beraberliğimizin ilham kaynağıdır. Vatan sevgisinin, şehitlik ve gazilik duygusunun beslendiği, çalışma azminin işlendiği, anne ve babaya hürmetin, güzel ahlakın öğretildiği, irfan yuvalarıdır. Camiler, mihrabıyla mabet, kürsüsü ile mektep, minberi ile devlettir. Camiler tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin hatıralarının saklı bulunduğu, düşmanla savaşan ordumuz için duaların yapıldığı, asker ocağına vatan evlatlarının uğurlandığı, Allah, vatan, millet ve bayrak sevgisinin gönüllere nakşedildiği halk mektepleridir. Camiler ve minarelerde okunan salalar, ezanlar bağımsızlığımızın en güzel ilham kaynağıdır. Bunun en güzel canlı örneği 15 Temmuz gecesi görülmüştür" şeklinde konuştu.


Etkinlik süresince Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve etkinlik sonrası katılımcılara Hz. Muhammed'in Hayatı Siyer-i Nebi isimli kitap hediye edildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.