“Hemşirelikte Profesyonellik" konulu konferans düzenlendi

Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından, “Hemşirelikte Profesyonellik" konulu konferans düzenlendi.

“Hemşirelikte Profesyonellik

06 Ekim 2017 10:55


Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü ve İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Ünsar’ın konuşmacısı olduğu "Hemşirelikte Profesyonellik" konulu konferansa. Sağlık Yülsekokulu Müdürü Doç. Dr. Serpil Aközcan, yüksekokul akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci dinledi.“Profesyonel kimliğin birinci boyutu, kişisel boyuttur”


Konferansta profesyonellik ile ilgili konuşan Prof. Dr. Ünsar, “Profesyonel kimliğin birinci boyutu, kişisel boyuttur. Bu boyuta göre profesyonel kimliğe hemşirenin bütüncül bir parçası olarak bakılmaktadır. Yetkin ve sorumluluk alarak hemşireliği uygulayabilen bir kişi olma duygusuna sahip olma olarak tanımlamaktadır. İkincisi kişiler arası boyuttur. Bu boyuta göre profesyonel kimlik diğer hemşirelerle etkileşim ve sosyalizasyon süreci olarak kazanılan hemşirelik mesleğinin bilgi, beceri, değerler, normlar, ve kültürün içselleştirilmesi ile gerçekleşebilecektir. Üçüncüsü ise sosyal ve tarihsel boyuttur. Bu boyuta göre hemşireliğe cinsiyet ayrımcılığı yoluyla ataerkil toplumlarda kadının aile içindeki ezilgen, boyun eğen konumu itibariyle daha az değer verilen bir meslek olarak, kadınlık alanının bir parçası olarak görülmekteydi. Fakat 2007 yılında mesleğe erkek hemşirelerin alınmasıyla değişen sistem toplumda bakış açısını değiştirmiştir. Profesyonel kimliği güçlü meslek üyeleri, toplumda sağlık bakım ve politika ortamlarında mesleği güçlü bir şekilde temsil ederek çalışmaları ile kendileri, meslektaşları, hastaları ve mesleklerini olumlu yönde etkileyecek değişiklikler yapabilirler” dedi.


Sağlık Yülsekokulu Müdürü Doç. Dr. Serpil Aközcan’ın Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Ünsar’a verdiği konferans için teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etmesiyle konferans sona erdi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KIRKLARELİ HAVA DURUMU
15
°
C
Kuvetli Sağnak Yağışlı
 • Pazar
  Kuvetli Sağnak Yağışlı
  15°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  5°C
 • Salı
  Karla Karışık Yağmurlu
  5°C
 • Çarşamba
  Kar Yağışlı
  5°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç