Gönül dostu Hacı Cecad-ı Veli anıldı

Kırşehir’de yetişmiş İslam bilginlerinden olan Hacı Cevat-ı Veli’yi anma ve anlama programı düzenlendi.

Gönül dostu Hacı Cecad-ı Veli anıldı

18 Eylül 2017 08:43


Bağbaşı Mahallesinde bulunan Geylani Apartmanında gerçekleşen anma törenine katılan Vali Necati Şentürk, ‘Onlara ölü demeyin. Allah yolunda öldürülenleri ölü zannetmeyin. Onlar diridirler’ ayetinin çok sayıda müteneffirlerin dediği gibi evliyalar için de geçerli olduğunu söyledi.


Kendisinin Hacı Cevat-ı Veli’yi görmediğini ama menkıbelerini duyduğunu anlatan Vali Şentürk, “Allah ondan razı olsun. Allah sırrını aziz etsin. Onunla ilgili duymuş olduğum iki farklı menkıbe var. Bziler böyle güzel bir veli’yi anmak için bir araya geldik.


Bu denli büyük evliyaları olan başka bir il tanımıyorum doğrusu Hacı Bektaş-Veli, Yunus Emre, Taptuk Emre, Aşıkpaşa, Ahi Evran, Süleyman Türkmani, Gülşehri, Mahsenli Ali Efendi, ve sayamadığım daha niceleri bu topraklarda İslam mührünü ebediyete kadar bu insanlar vurmuşlardır”dedi.


Programa katılan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise konuşmasında Hacı Cevat-ı Veli’nin önemli manevi önderlerden olduğunu söyledi.


Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Hacı Cevat-ı Veli hakkında ki düşüncesini şöyle açıkladı:


“Kırşehir, geçmişinde çok büyük evliyalara ev sahipliği yaptı. Hacı Cevad’da önemli manevi önderlerden bir tanesidir. Kendisini sağlığında da ziyaret etme fırsatı buldum. Tarikat anlayışını onların yaşantılarında görmek mümkün. Hacı Cevad-ı Veli’nin derdi imanı kurtarmaktı. İnsanları doğru yola yönlendirmek için ömrünü harcadı”


Kur’an Tilaveti ile başlayan programa ev sahipliği yapan Mehmet Canlar ise Hacı Cevad-ı Veli’nin 92 yıllık ömrü boyunca insanlığa hizmeti gaye kıldığını ve Hacı Cevad efendinin gönüllerde taht kurduğunu belirtti.


Program yemek ikramının yapılmasının ardından son buldu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KIRŞEHİR HAVA DURUMU
27
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  28°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  30°C
Reklamı Geç