Vali Necati Şentürk: “Ahilik bir medeniyet projesidir”

Uluslararası Ahilik sempozyumuna katılan Vali Necati Şentürk, Ahiliğin bir medeniyet projesinin adı olduğunu söyledi.

Vali Necati Şentürk: “Ahilik bir medeniyet projesidir”

06 Ekim 2017 13:06


Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen ‘13. Yüzyıla Kadar Türk İslam Dünyasında Ahiliğin Temelleri’ temalı Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumuna katılan Vali Necati Şentürk, Ahiliğin en büyük medeniyet projesi olduğunu ifade etti.


Anadolu’da ve tarih içinde Ahiliğin gelişim ve yayılım sürecinin ele alınacağını belirten Vali Necati Şentürk, "Ahilik, Anadolu’da bir medeniyet projesi olmuştur. İki büyük imparatorluğa Selçuklu ve Osmanlıya ruh ve nefes vermiştir.


Büyük bir coğrafyayı kılıçlarla, toplarla fethedebilirsiniz, ama o topraklarda uzun süre kalamazsınız. Orada kalmanız için bir medeniyet projenizin olması lazım. Osmanlı bu topraklarda 600 yıl Ahilik medeniyet projesi ile kalmıştır.


Ahilik hüdüvet, hüdüvet de Kur’an ve sünnet demektir. Bu duygularla, üç gün, üç farklı salonda, 7 ülkeden 74 bilim insanı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen bu sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum.


Ahi Evran-ı Veli’nin adını taşıyan üniversitemizde bu değerli sempozyumu hazırlayan ve Ahiliğin tüm dünyaya tanıtılmasını sağlayanlara teşekkür ediyorum. Ahilik değerleri düzenlenen bu sempozyumda daha iyi anlaşılacaktır" dedi.


Uluslararası 3. Ahilik Sempozyumu, 21 ayrı oturumla devam edecek.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KIRŞEHİR HAVA DURUMU
13
°
C
Çok Bulutlu
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  13°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  10°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  10°C
 • Pazartesi
  Hafif Yağmurlu
  9°C
Reklamı Geç