Bilim Merkezi’nde ‘’Su Altına Yolculuk’’

Kocaeli Bilim Merkezi’nde düzenlenen “Su Altına Yolculuk” etkinliğinde öğrencilere deniz altında yaşayan canlılar hakkında bilgi verildi.

Bilim Merkezi’nde ‘’Su Altına Yolculuk’’

03 Ekim 2017 14:32


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Bilim Merkezi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin körfezdeki canlıları incelediği “Su Altına Yolculuk” isimli bir etkinlik düzenledi. Su piresi Daphnia’nın mikroskopla incelenip kalp atışlarının gözlemlenmesi, balık yaşının hesaplanması gibi birçok çalışma yapıldı. Deniz altında yaşayan canlılarla birlikte, deniz üstünde yaşayan canlıları da inceleyen öğrenciler, körfezdeki kuş türleri hakkında da bilgi edindi. 2 gün süren etkinliğe ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden oluşan 240 kişi katıldı.


Doğal süreçlerin bilimsel bakış açısıyla anlaşılmasını desteklemek amacıyla yapılan etkinlikte, öğrenciler öğrenmeyi, yaparak ve yaşayarak gerçekleştirdiler. Kurulan beş istasyonla dönüşümlü olarak alan incelemesi yapan öğrenciler akvaryum yapımı, balık yaşı öğrenme ve Daphnia su piresinin kalp atış sayısını gözlemleme atölye etkinliklerine katıldılar. Yapılan bilgilendirmelerden sonra öğrenciler balık akvaryumu oluşturdu. Tatlı su akvaryumunun içine renkli taşlar yerleştiren katılımcı öğrenciler daha sonra Japon balığını suya bırakarak balığa yem verdiler. Ayrıca etkinliğe katılan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli personel tarafından deniz kirliliği ile ilgili bilgilendirme yapıldı.


Bilim Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katılan öğrenciler balık pulunu da inceleyerek balığın yaşını da hesapladılar. Balığın üzerinden alınan pullar mikroskopla incelendikten sonra balığın kaç yaşında olduğu belirlendi. Çeşitli deneylerle deniz canlıları hakkında bilgi edinen öğrenciler su piresinin kalp atışlarını incelediler. Su, alkol, kafein ve adaçayı damlatılan Daphina’nn mikroskop alanında kalp atım sayıları incelendi. Öğrenciler meraklı ve heyecanlı gözlerle katıldığı etkinlikle ile adeta suyun altında yolculuğa çıkmış oldu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KOCAELİ HAVA DURUMU
33
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  33°C
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  31°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  32°C
Reklamı Geç