Balta, tırpan ve tarım aletleriyle eylem yapan köylüler müze inşaatının durdurulması için iptal davası açtı

Kütahya’da inşasına başlanan arkeoloji ve maden müzesinin yapımının iptali için İnköy Mahallesi Muhtarlığınca Kütahya Asliye Hukuk Mahkemesine "meraya tecavüzün önlenmesi" davası açıldı.

Balta, tırpan ve tarım aletleriyle eylem yapan köylüler müze inşaatının durdurulması için iptal davası açtı

05 Ekim 2017 20:16


Hayvancılıkla uğraşan İnköy Mahallesi sakinleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca inşasına başlanan arkeoloji ve maden müzesinin yapıldığı alanın mera alanı olduğunu iddia etti. Müze yapımının durdurulması için mahalle muhtarlığınca Kütahya Asliye Hukuk Mahkemesine "meraya tecavüzün önlenmesi" davası açıldı. Bölgeye gelen mahkeme ve bilirkişi heyeti, söz konusu inşaat alanında keşif yaptı. Mahalle sakinleri ise kendilerine ait yüzlerce büyükbaş hayvanı keşif alanına getirdi.


İnköy Mahallesi Muhtarı Osman Keleş, köyün büyük bölümünün hayvancılıkla geçimini sağladığını belirterek, "Köyümüzde 5 bin civarında büyükbaş hayvan var. Bu hayvanların tamamı bölgedeki meralardan yararlanıyor. Müze inşaatı yapıldığı için Kütahya-Eskişehir karayolunun diğer tarafındaki meralara hayvanlarımızın geçişi engelleniyor. Müze inşaatının yapılmaması için dava açtık" diye konuştu.


Avukat Yusuf Rıza Çolak da yasalara göre meraların özel mülk olamayacağını ve kesinlikle inşaat yapılamayacağını, bu nedenle de dava açıldığını ifade etti.


İnköy Mahallesi sakinleri, 2 Haziran 2017 günü meralarına müze yapılmasına tepki göstermek amacıyla balta, tırpan ve tarım aletleriyle Kütahya-Eskişehir karayolunu trafiğe kapatarak eylem yapmıştı. (EFE-DK-Y)
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KÜTAHYA HAVA DURUMU
26
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Salı
  23°C
 • Çarşamba
  23°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  23°C
Reklamı Geç