Çiftçiye tohum uyarısı

Kütahya’nın Altıntaş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Fatih Yıldız, çiftçileri sertifikalı tohum kullanmaları yönünde açıklamalarda bulundu.

Çiftçiye tohum uyarısı

29 Eylül 2017 10:43


Altıntaş ilçesinin buğday verimi yönünden Kütahya’nın en verimli arazilerine sahip olduğunu söyleyen Müdür Yıldız, ’’Çiftçilerimiz sertifikalı tohumluk kullanarak sadece verimi değil, kaliteyi arttıracak ve aynı zamanda tarımsal sanayinin ihtiyacı olan standartlara uygun ürünün sağlayacak. Bunun sonucu olarak da çiftçimizin geliri artar. Üreticimiz ürününü pazar ve borsalarda yüksek fiyatla satmak istiyorsa mutlaka sertifikalı tohumluk kullanmalı.” dedi.


Yıldız, sertifikalı tohum kullanmanın avantajlarını şöyle sıraladı: “Kayıt altına alınmış, tarımsal, teknolojik ve morfolojik özellikleri tanımlanmış çeşitlere ait tohumlar, her aşaması yetkili kuruluşlar tarafından tarlada ve laboratuvarda kontrol edilen sertifikalı tohumların içerisinde yabancı madde ve yabancı tohum olmadığı için, hangi ürünü ekmişseniz onu alırsınız. Ürün kuvvetli gelişme gösterir, çimlenme oranı yüksek olduğundan dekara ekilecek tohum miktarında %25’e varan tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürür ve üreticimize kazanç sağlar. Sertifikalı tohumun, toprak neminden ve bitki besin elementlerinden yararlanma kabiliyeti, sertifikasız tohumlara oranla çok daha yüksektir. Bitkilerin tümünün gelişmesi aynı dönemdedir. Böylece; bakım, çapalama, sulama, ilaçlama gibi işlemlerin yararı tam olarak kendini gösterir. Buda üreticiye zaman ve kazanç ve hasat kolaylığı sağlar.” (YD - EFE)
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KÜTAHYA HAVA DURUMU
21
°
C
Hafis Sağnak Yağışlı
 • Perşembe
  Hafis Sağnak Yağışlı
  21°C
 • Cuma
  Sağnak Yağışlı
  12°C
 • Cumartesi
  Yağmurlu
  12°C
 • Pazar
  Sağnak Yağışlı
  13°C
Reklamı Geç