İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İmece usulü düğün helvası yapımı

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Karaağıl köyünde düğünlerde imece usulü yapılan irmik helvası ve ’helva sohbetleri’ geleneği yıllardan beri sürdürülüyor.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Karaağıl köyünde düğünlerde imece usulü yapılan irmik helvası ve 'helva sohbetleri' geleneği yıllardan beri sürdürülüyor.


Karaağıl Köyü Muhtarı Mustafa Korkmaz, eski Osmanlı saraylarında Padişahların sık sık, 'helva sohbetleri' düzenlediklerine dikkat çekerek,”Köyümüzde yıllardan beri düğünlerde imece usulü irmik helvası basma ve 'helva sohbetleri' geleneği sürdürülmektedir. Genelde düğünlerimizdeki yemeklerde tatlı olarak irmik helvası verilir. Düğün yemeğinden bir gün önce düğün sahibinin dost ve akrabaları irmik helvası yapılan kazanının başında toplanarak helva yapım ustasının nezaretinde malzemesi hazırlanan helva kazanını gelenekler gereği sırayla karıştırırlar. Bu arada kazan başındakilerin şaka ve sohbetleri helva yapımı tamamlanıncaya kadar devam eder. Helva yapımı tamamlandıktan sonra da katılımcılara yemek verilir ve çay ikramı yapılır” dedi.(MA-EFE)

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.