AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Hiçbir şey artık 15 Temmuz öncesi gibi olmamalı. Çünkü 15 Temmuz gecesi biz Kurtuluş Savaşı verdik. Bu…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık:

18 Ekim 2016 17:33

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Hiçbir şey artık 15 Temmuz öncesi gibi olmamalı. Çünkü 15 Temmuz gecesi biz Kurtuluş Savaşı verdik. Bu Kurtuluş Savaşı’ndan sonra milletimizin artık öznesi olduğu yeni bir anayasayı yazmak zorundayız” dedi.
Ankara’da bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 15 Temmuz süreciyle alakalı açıklamalar yaptı. Çalık, “15 Temmuz’dan sonra oluşan Yenikapı ruhunu devam ettirmek için biz çok ciddi gayret sarf ettik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu Yenikapı ruhu bizim için çok önemlidir. 15 Temmuz gecesi bütün milletimiz vatan, bayrak ve ezan sevdasıyla, aşkı ile demokrasisini korumak adına, ezanını korumak, bayrağı korumak adına sahalara ve meydanlara inmiş ve herkes ikinci bir Kurtuluş Savaşı’nın mücadelesi vermişti. 15 Temmuz gecesi milletimizin hiçbiri birbirinden ayrılmadan, etnik ve mezhepsel farklılıklar göstermeden herkes 15 Temmuz gecesi oradaydı. 15 Temmuz gecesinden sonra Yenikapı ruhu çok canlıydı ve çok ayaktaydı. Siyasi partileri AK Parti, CHP ve MHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koordinesi ile Yenikapı ruhuyla orada buluştu. Biz AK Parti olarak Yenikapı ruhuna zeval getirecek hiçbir işlem yapmadık, hiç bir söylemde bulunmadık. Tüm siyasi partilerin de o Yenikapı ruhunu ayakta tutması ve diri tutması için Yenikapı ruhuna sadık kalması gerekir. Söylemlerine de dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
“15 Temmuz bize özellikle milletimizin bizden talep etmiş olduğu yeni anayasa ile ilgili çok net cümleleri o günden bugüne bir kez daha hissettirdi. Tüm siyasi partiler parti programlarında seçime giderken ‘1982 Anayasası bir darbe anayasasıdır, artık bu millete dar gelmektedir ve değişmesi gerekmektedir.’ cümlelerini kendi parti programlarında söylüyorlar” diyen Çalık, AK Parti olarak yıllardır yeni bir anayasa ihtiyacın olduğunu söylediklerini ifade etti. Çalık, “1982’den bu yana birçok kez anayasa maddelerinde değişiklikler yapılmış, birçok revizyonlara gidilmiş ve artık bir revizyon ile değil yeni anayasanın yeni bir reformla milletin gündemine girmesi gerekir. Bu yeni anayasa sürecini yaşarken ülkemizin mevcut hükümet sisteminin konuşulması gerektiğini gördük. Başkanlık ve hükümet sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belediye başkanlığı döneminde dile getirmiş ve kendisi için değil ülkemiz için başkanlık sisteminin istikrar getireceğini, bu siyasi istikrarın, ekonomik istikrarı da beraberinde getireceğini dile getirmiştir. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde biz yeni bir anayasayı milletimize söz verdik. Siyasi konjektör ve ülke konjektörü buna uygun olduğu anda da yeni anayasayı yapalım istedik. Hükümet sistemleri ile alakalı da anayasalar toplumsal uzlaşmalardır, toplumsal sözleşmelerdir, bütün unsurlarıyla toplumun birlikte imza attığı sözleşmelerdir. Biz bütün milletimizle, siyasi partilerimizle yeni anayasayı yapalım istiyoruz. Parlamenter sistemde millet milletvekilini, milletvekilleri cumhurbaşkanını seçiyor. Ama 2007 yılında ülkemiz 367 gibi bir hukuk garabeti ile karşı karşıya kaldı. 367 krizinde sonra biz milletimize gittik ve sorduk, dedik ki, ‘Cumhurbaşkanını Türkiye Büyük Millet Meclisi aracılığı ile seçiyoruz, ama seçerken bir sürü kriz ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun yerine millet kendi iradesini direk sandığa yansıtsın.’ Milletimizde bu bizim sorumuza karşılık, ‘Evet milletin temsilcisi milletin oylarıyla Cumhurun başkanı seçilmeli’ dedi. Ağustos 2014’te milletin oylarıyla ilk kez bir cumhurbaşkanı hiç aracı kurum parlamentoyu kullanmadan kendi oylarıyla Cumhurbaşkanını seçti. 2007’de yaşamış olduğumuz 367 hukuk garabeti cumhurbaşkanının halkın oylarıyla seçilmesini aracılık etti. Hani ‘Bir musibet bin nasihatten iyidir.’ O gün yaşanılan o hukuk garabetinden milletin kendi iradesini direk sandığa yansıması doğdu” ifadelerini kullandı.
Çalık, yaşanılan süreçte parlamentoda ortaya çıkan durumların yeni bir anayasanın yapılmasını uygun hale getirmediğini ve bundan dolayı hükümet sistemlerinin konuşulamadığını belirtti. Çalık, “Şimdi dünyada herkesin baktığı, gördüğü Türk milletinin nasıl bir kahramanlık destanı yazdığı bir 15 Temmuz’u yaşadık. Hiçbir şey artık 15 Temmuz öncesi gibi olmamalı. Çünkü 15 Temmuz gecesi biz Kurtuluş Savaşı verdik. Bu Kurtuluş Savaşı’ndan sonra milletimizin artık öznesi olduğu yeni bir anayasayı yazmak zorundayız. Bu yeni anayasayı yazarken de artık siyasi istikrarsızlıkların bertaraf edildiği, koalisyonların bertaraf edildiği, darbelerin yapılamayacağı bir hale geldiği bir sisteme ihtiyacımız var” diye konuştu. MHP lideri Bahçeli’nin söylemlerinin çok önemli bir adım olduğunu belirten Çalık, “Gerçekten yeni bir revizyona değil, yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Bahçeli, ‘bu süreçte milletimizin desteğini olarak bir sistem değişikliğine gidecekse bu da rahatlıkla konuşulabilir’ dedi. Başbakan da, biz hep şunu söyledik ‘Milletin talepleri bizim yol haritamız olmuştur. Yeni bir anayasa yapacaksak bunu Meclisten geçirdiğimiz rakam 330 olsa da 367 anayasanın tamamen Meclisten kabulü olsa da, yine milletimizin onayına sunacağız’ dedi. Bu çok önemli bir cümledir. Diğer siyasi partilerin destekleriyle Meclisten geçtiğinde, parlamento referanduma götürecek çoğunluğu sağladığında biz her halükarda milletimize götürüp onay almamız gerekiyor, düşüncemizi referandumla sağlamış olacağız. Şu andaki fotoğraf şudur, milletimizin bir arzusu var, çok ciddi manada yapılan anketlerde bunu gösteriyor. Soruyorsunuz, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var mı? diye. Farklı anket firmalarının yapmış olduğu neticeler de yüzde 74, yüzde 76, yüzde 80’e varan oranlarda Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var fotoğrafı çıkıyor. Dolayısıyla milletin talebi varsa, yeni anayasa yapmanın önünde hiçbir siyasi partinin durmaması gerekir” sözlerini kaydetti.
Türkiye’nin şu anda mevcut parlamenter sistem diyemeyecekleri bir sistemle yönetildiğini kaydeden Çalık, parlamenter sistemde, normalde parlamentonun Cumhurbaşkanını seçmesi gerektiğini, ancak milletin cumhurbaşkanını seçtiğini ifade etti. Çalık, “Dolayısıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı, seçilmiş bir başbakan var. Bütün siyasi partiler kendi siyasi çıkarları için değil, ülkenin çıkarları için yapması gereken hadise, ülkenin hükümet sisteminin değişmesi gerektiğine inanmalı. Parti siyaseti çerçevesinde değil, ülke siyaseti çerçevesinde başkanlık sistemi ile ilgili süreci başlatmaları gerekir. Bizim amacımız AK Parti olarak hem yeni anayasa ile ilgili hem de sistemle alakalı bir dayatmacı zihniyetle değil, toplumsal uzlaşı ile siyasi uzlaşı ile bu işi yürütmek en temel amacımız. 15 Temmuz’dan sonra Yenikapı ruhunu yaşatan Başbakanımızın ortaya koymuş oldu çok uzlaşıcı bir tavır var. 15 Temmuz’u hiçbir siyasi parti ve hiç kimse hafızasından çıkarmaması gerekir. O gün milletimiz bütün yetkiyi eline aldı ve millet yönetime el koydu. Milletin yönetime el koyduğu bir Türkiye’de yeni bir anayasa gerek ve şarttır. Millet zaten kendi kahramanını oluşturdu. Bu kahramanın adı ülkenin liderinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dayısıyla Cumhurbaşkanı kendi Cumhurbaşkanlığı sıfatının önünde başka bir sıfata ihtiyacı yoktur. Milletin gönlünde kendine yer bulmuştur” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MALATYA HAVA DURUMU
30
°
C
Çok Bulutlu
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  33°C
Reklamı Geç