İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İbrahim Yücel Okullarında ‘Botanik Bahçesi' kuruluyor

Özel İbrahim Yücel Okullarının bahçesinde TEMA işbirliğinde botanik bahçesi kurulacak.


TEMA Vakfı Battalgazi İlçe sorumlusu Şengül Korkut, okulun ağaçlandırma çalışmaları sürecinin devam etmesi kapsamında Özel İbrahim Yücel Okulları kurucusu Rıfat Yücel'i ziyaret ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Okul Kurucu Müdürü Yücel, TEMA temsilcisi Korkut'a okul kampus alanının bir bölümünü botanik bahçesi olarak düşündüğünü ve bunun için gerekli çalışmaları başlattıklarının bilgisini verdi.


Öğrencilerin şehrin stresinden uzak, güvenli bir doğal eğitim öğretim ortamında bulunmalarının onları daha huzurlu ve daha iyi öğrenebilen insana dönüştürdüğünü ifade eden okulun kurucusu ve idarecisi Yücel, Malatya'ya kendilerinin de bir botanik bahçesi kazandırmayı hedeflediklerini ve bunun için de çalışmalara başladıklarını söyledi.


Okul kampüsünün 67 bin metrekarelik arazi üzerine kurulduğunu ve büyük bir doğal alana sahip olduğunu belirten Yücel, “Bu alana şimdiye kadar 25' ten fazla çam türü, farklı tür ağaçlar, ıhlamur ağaçları, kayısı, ceviz, kestane, gül çeşitleri, çeşitli çiçek türleri ile 2500 ağaç ve çiçek türü dikimi gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.


Hedeflerinin farklı ağaç türleriyle bu sayıyı 5 bine çıkarmak olduğunu söyleyen Yücel, “Okul çevresinde bisiklet yolu ve yürüyüş parkuru için de karşılıklı çamlar dikilmiş ve araları 4 metre boş bırakılmış, doğal bir yol görünümünde oluşturulan bu güzergah kampusu çevrelemektedir” ifadelerine yer verdi.


Yücel, ayrıca modern çağın gerektirdiği sportif faaliyetleri için 2 halı saha, 2 basketbol- voleybol sahası, 1 tenis kortu ve kapalı yüzme havuzu binası inşaatının bulunduğunu da belirterek, çocukların taş binalar arasında olmaları yerine doğal alanlarda olmasının onların sağlığını büyük ölçüde olumlu etkilediğini dile getirdi. Yücel, hem akademik hem sosyal hem de ekolojik anlamda olması gerekenleri tamamlayarak eğitim öğretimde doğayla barışık ideal okul ortamı oluşturma bilinci ile hareket ettiklerini de belirtti.


Tema Vakfı Battalgazi İlçesi Sorumlusu Korkut ise “Bu değerli girişimin ilimize doğal anlamda çok büyük bir katkı sağlayacağından dolayı hem bir eğitimci hem de doğa gönüllüsü olarak Rıfat Yücel'i kutluyoruz. Bu çalışmaların ilimize örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.