İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Mahallelilik projesine destek

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından başlatılan ‘Mahallelik ve Mahalle Müzeleri’ projesi, dikkat çekmeye devam ediyor.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından başlatılan ‘Mahallelik ve Mahalle Müzeleri' projesi, dikkat çekmeye devam ediyor. Tecde Kalkınma Derneği Başkanı ve Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, Başkan Gürkan'ı ziyaret ederek, ‘Mahallelik ve Mahalle Müzeleri' projesini canı gönülden desteklediğini söyledi. Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ı ziyaret ederek, Mahalle ve Mahalle Müzeleri projesi hakkında bir süre görüştü. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çalışmalarımız Türkiye'de bir rol model olacak çalışmalardır. Bugün fitilini ateşlediğimiz ‘Mahallelik Projesi' bütün kamuoyunda görüldüğü alenen belli oldu. Biz yola çıktığımızda bize sorduklarında en büyük projen nedir diye, ‘Ben Mahallelik ve Mahalle Müzeleri' demiştim” ifadelerine yer verdi


Mahallelerin belleğini ve hafızasını yitirmeleri durumunda sağlıklı ve huzurlu bir mahallenin oluşamayacağını kaydeden Gürkan, “İnsanla kıyasladığımız zaman, insan hücrelerden müteşekkil olduğunu ve hücrelerin hastalıklı olduğunda ve insanların da hastalıklı olacağını ifade etmiştim. Mahallelerde ülkelerin hücreleridir” dedi.


Mahallelik ve Mahalle Müzeleri Projesi'nin meyvelerini vermeye başladığını belirten Başkan Gürkan, "Malatya'da fitilini ateşlediğimiz ve Türkiye'ye meşale olacak, Türkiye'nin ufkunu ve vizyonunu aydınlatacak olan bir proje olarak gördüğümüz bu proje, nitekim netice itibariyle semeresini vermeye başladı. TOKİ almış olduğu kararla birlikte bundan sonraki bütün yapı formatlarında mahallelik ve komşuluğu esas alan format üzerinde yapı formatını inşa edeceklerini ifade ettiler. Diğer taraftan muhtarımızın belirttiği gibi, 8 Kasım'da düzenlenecek şehircilik şurasında da temel tema olarak mahallelilik ve komşuluk ilişkileri üzerinde bunu inşa edecekler. Ve TEOG ile açıklamalarda da dikkat ederseniz herkes kendi mahallesindeki okula gidecek anlayışının benimsenmesi aynı zamanda mahallelilik olgusu ve o mahallelilik olgusu gibi o öneride bizim çok öncesinde valilikte yapmış olduğumuz toplantıda aynen bu öneriyi vermiştik. Hem servisteki tasarruf anlamında, hem kantin ve öğlen yemeklerindeki tasarruf anlamında, hem güvenlik anlamında, herkesin kendi yanındaki okullara gitmesi, yetenekli insanların yine seçme sınavları ile farklı kategorize edilecek okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmeleri noktasında açıklamalarda bulunmuştuk. Ve bugün mahallelilik projemizi ve o zamanda dedik ki bu Türkiye projesidir. Devlet projesidir dedik. Bugün bu proje Türkiye ve Devlet Projesi olduğu, devletin ilgili mercileri ve makamları tarafından tescil edilmiş oldu. Bu tomurcuk Battalgazi'de ve Malatya'da filizlendi. Meyve vermesi de Türkiye genelinde vermeye başladı. İnşallah bu Mahallelilik ve Komşuluk ilişkileri ile ilgili ve mahalle müzeleri ile ilgili, projelerimiz Türkiye teşmil edildiği takdirde, Türkiye'de milli birlik beraberlik açısından, ebed-müddet devlet açısından ve geleceğimize güvenle bakma açısından önemli bir projeyi ihdas oluruz diye düşünüyorum. Ve bu projenin halk nezdinde ve kamuoyu nezdinde kabul görmesi de hakikaten çıkmış olduğumuz yolun ne denli doğru bir yol olduğunu gösterme açısından önemli bir kazanımdır” diye konuştu. Tecde Kalkınma Derneği Başkanı ve Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit ise, projeyi canı gönülden desteklediklerini kaydederek, “Başkanımızın şu fikri, şu konuşması, "Benim En Büyük Projem Mahallelilik Projesi" demesi gerçektende beni çok duygulandırdı. Başkanımızın bu projesini canı gönülden destekliyorum. Ve şu anda artık üst kademe diyelim, devletin en üst kademesindekilerin de mahallelilik ve komşuluk kültürüne yönelik çalışmaların başlatmış olduğunu, bununda Malatya'dan bir fitilinin ateşlenmiş olması bizim için sevinç kaynağıdır” dedi.


Ziyaretin sonunda Muhtar Yiğit tarafından başkan Gürkan'a Tecde Mahallesinin tablosu hediye edildi.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.