MTB’nin Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı

Malatya Ticaret Borsası (MTB)’nın Kasım Ayı Meclis toplantısı yapıldı.Toplantıda meclis üyelerine Malatya ekonomisindeki son durum hakkında bilgiler…

MTB’nin Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı

29 Kasım 2016 17:07

Malatya Ticaret Borsası (MTB)’nın Kasım Ayı Meclis toplantısı yapıldı.
Toplantıda meclis üyelerine Malatya ekonomisindeki son durum hakkında bilgiler veren İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Malatya Ticaret Borsası Akademik Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Uğur, Malatya’nın ihracatının bu ay düşüşte olduğunu ancak 2016 yılının ilk 10 ayı baz alındığında ihracatın geçen yıla göre yüzde 6 oranında artığını söyledi. Malatya Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, MTB Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, Meclis Başkanı Mehmet Akif Aktürk, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Malatya Ticaret Borsası Akademik Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Uğur ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak Doç. Dr. Ahmet Uğur, meclis üyelerine Malatya ekonomisindeki son durum hakkında bilgiler verdi.
2016 yılında Malatya’nın ihracatı arttı
Malatya’nın ihracatının bu ay düşüşte olduğunu ancak 2016 yılının ilk 10 ayı baz alındığında ihracatın geçen yıla göre yüzde 6 oranında artığını belirten Uğur, Malatya’nın 2016 yılı ihracatındaki artışın Türkiye performansının üstünde olduğunu söyledi. Uğur, “Bu performans içerisinde en fazla ihracat performansını da kayısı ürünleri gösterdi. Ondan sonra hazır giyim ve konfeksiyon geliyor” dedi.
Malatya’da yatırımlar arttı
Uğur, Malatya’da ki yatırım teşviklerinin de geçen seneye göre yüzde 29 artığını belirterek, “Malatya’da bu senenin ilk on ayında 355 milyon dolarlık bir yatırım teşvik belgesi alınmış, geçen senenin 10 aylık döneminde bu rakam 197 milyon dolardı. Yatırım anlamında da Malatya geçen yıla göre iyi bir performans gösterdi. Malatya’da tek sıkıntı, protestolu senetlerde ve ödenmeyen çeklerde var. Ama bunda da çok büyük bir artış yok. Protestolu senetler geçen yıla göre yüzde 5 artmış, karşılıksız çekler de yüzde 3 artmış” ifadelerini kullandı.
“Türkiye’nin ekonomik temelleri çok sağlam”
Toplantıda konuşan Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey ise, dış güçlerin Türkiye’yi çökertmek için ekonomik olarak bazı oyunlar oynadığını dile getirerek, “Teröristler darbe yaparak ülkemizi zayıflatma ve ortadan kaldırma hesapları yaparken şu anda da ekonomik olarak ülkemizde bazı oyunlar oynanıyor. Bizler de tüccarlar ve ticaret erbapları olarak bunun önlenmesi için, gerekli koşulları ve gerekli şartları oluşturmak için arkadaşlarımıza istişare ediyoruz. Bu vesile ile ben, ekonomimizin ayakta kalması için hükumetimizin aldığı son kararı ticaret erbapları olarak beğendiğimizi ifade etmek istiyorum. İhracatın veya dolar döviz endeksli ödemelerin TL olarak yapılmasını biz canı gönülden destekliyoruz. Eğer gerekirse, biz ihracatımızı da TL üzerinden yapalım, en azından piyasalar üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kalkar. Biz, Türkiye’nin ekonomik temellerinin çok sağlam olduğuna inanıyoruz. İnşallah ülkemiz ve ekonomimiz üzerindeki çökerme hesapları boşa çıkar ve ülkemiz yoluna devam eder” diye konuştu.
MTB Meclis Başkanı Mehmet Akif Aktürk ise, meclis toplantısının hayırlara vesile olmasını temenni ederek, toplantıya katılan meclis üyelerine teşekkür etti.
(BT-SD-Y)
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MALATYA HAVA DURUMU
18
°
C
Az Bulutlu
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  18°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  17°C
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  17°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  18°C
MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
 • 25 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 24 Mart 2017
 • Cuma
 • İmsak :04:39
 • Güneş :06:17
 • Öğle :12:44
 • İkindi :16:13
 • Akşam :18:50
 • Yatsı :20:17
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.