74 yıldır kargılara şekil veriyor

74 yıldır kargılara şekil veriyor

19 Ekim 2016 16:54

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde dedesinden öğrendiği kargı örme işini ilerleyen yaşına rağmen sürdüren 81 yaşındaki Raşit Topdemir, adeta teknolojiye meydan okuyor. Mesleğini yaşatmak için kargıdan minyatür sele ve sepet ören Topdemir, siparişleri karşılayabilmek için büyük çaba harcıyor.
Sarıgöl’de yaşayan 81 yaşındaki Raşit Topdemir, ilerlemiş yaşına rağmen dedesinden öğrendiği kargıdan sele ve sepet örme mesleğini teknolojiye rağmen yaşatmaya çalışıyor.
"7 yaşımdan beri yapmaktayım"
7 yaşından bu yana dedesinden öğrendiği kargıdan sele, sepet ve kaşıklık örme mesleğini tek başına ayakta tutmayı başardığını belirten Topdemir, "Eskiden buralarda üzüm kesimlerinde üzüm taşımak için seleleri, pazar filesi yerine sepetler, mutfaklarda kullanılan kaşıklıkları kargı ile örerek satardım. Bu mesleği yapan çoktu. Ama teknoloji bu mesleği elimizden aldı. Şimdilerde kullanan yok" dedi.
"Minyatür örgüler revaçta"
İlerlemiş yaşına rağmen dede mesleği olan sepetçiliği yaşatmak için bu kez de minyatür sele, sepet ve kaşıklık yapmaya başladığını aktaran Topdemir, dede mesleğine olan ilginin arttığını belirtti. Topdemir, "Sarıgöl’de bu mesleği yaşadığım sürece devam ettireceğim. Gençlerden ilgi yok. Ama Sarıgöl Sultaniye Üzüm Festivali için hazırladığım minyatür sele, sepet ve kaşıklık herkes tarafından ilgi gördü. Vatandaşlar çevreye üzüm göndermek için minyatür sele, sepet alarak hediyelik üzümlerini gönderiyorlar. Bu arada İstanbul’dan da talepler geliyor. Karşılamaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.
"Günde bir tane yapıyorum"
Yılların sele ve sepet ustası Raşit Topdemir, aldığı siparişleri tamamlayabilmek için günde en az bir tane sele yapabildiğini belirterek, "Artık yaşım ilerledi. Bazı siparişler büyük istenmekte bunları bir günde, minyatür olanları ise günde üç tane yapabiliyorum. Kimileri evlerinde bu ürünleri süs olarak kullanıyor" dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MANİSA HAVA DURUMU
15
°
C
Hafis Sağnak Yağışlı
 • Salı
  Hafis Sağnak Yağışlı
  15°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  16°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  16°C
 • Cuma
  Az Bulutlu
  15°C
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.
D-Smart Online Başvuru Sitesi
D-smart İnternet, Kampanya, Paketleri
Online Başvuru 0850 532 0 266
www.yeniabonelik.com