Şehirli gençler köy hayatını öğreniyor

Manisa’da Ahmetli Gençlik Merkezi tarafından hayata geçirilen "Kentten Köye Gençlik Köprüsü" projesi kapsamında üniversiteli öğrenciler köy hayatını…

Şehirli gençler köy hayatını öğreniyor

19 Ekim 2016 14:14

Manisa’da Ahmetli Gençlik Merkezi tarafından hayata geçirilen "Kentten Köye Gençlik Köprüsü" projesi kapsamında üniversiteli öğrenciler köy hayatını yaşayarak tanıdı. Şehirli gençleri karşısında gören 77 yaşındaki Fadime Gülden, torunlarına benzettiği gençleri kucaklayarak uzun süre gözyaşı döktü.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Manisa’daki Ahmetli Gençlik Merkezi, gençlerin köy hayatını tanımaları amacıyla "Kentten Köye Gençlik Köprüsü" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 20 gönüllü genç, ziyaret ettikleri Gökkaya Mahallesi’nde kendilerini köy yaşantısının içerisinde buldu. Gençlik lideri Tayyar Selvi eşliğinde evlere sürpriz ziyaretler yaparak yaşlılarla sohbet eden öğrenciler, hayatlarında ilk kez keçi sütü sağdı. Gençler konuk oldukları evlerde de kadınlara yardım ederek köy kültürünü yakından tanıdı. Gençler ziyaret ettikleri bir evde ise odun ateşinin başında köy yemekleri yaptı. Köyü gezen gençler ayrıca dışarıda çalışan kadınlara da yaptıkları işlerde yardım etti.
Yaşlılar duygusal anlar yaşadı
Gençlerin köy hayatını tanımalarını amaçlayan proje kapsamında öğrenciler bir çok eve sürpriz ziyaretlerde bulundu. Ziyaretlerde öğrencileri karşısında gören yaşlılar büyük mutluluk yaşadı. Gençlerle uzun süre sohbet eden yaşlılar, bazen duygu dolu anlar yaşadı. Şehirli gençleri karşısında gören 77 yaşındaki Fadime Gülden, torunlarına benzettiği gençleri kucaklayarak uzun süre gözyaşları döktü.
Gençler gittikleri bir evde köy sofrasına konuk oldu. Gördükleri her işi kendileri yapan gençler yemekleri de kendileri hazırladı. Genç kızlar ilk kez odun ateşinin başında yemek yaptı. Sofrayı da hazırlayan gençler köy kadınlarından tam not aldı.
Hayatlarında ilk kez keçiden süt sağdılar
Köy kültürünü her yönleriyle gören öğrenciler süt sağmayı da ihmal etmedi. Öğrenciler hayatlarında ilk kez keçi sütü sağdı. Gençlerin süt sağması renkli görüntülere sahne oldu. Keçi sütü sağmakta biraz zorlanan öğrenciler, birkaç denemeden sonra süt sağmayı başardı. Ayrıca kırsal bölgede bulunan Gökkaya Mahallesi’ni gezen öğrenciler, dışarıda iş yapan kadınlara da yardım ederek ilk kez gördükleri köy işlerini yapma imkanı buldu.
Yaşlıları ziyaret etmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Üniversite Öğrencisi Ezgi Büşra Ergenç, “Bizim de anneannemiz var babaannemiz var. Biz onlardan uzaktayız. Ama onları görmüş gibi olduk. Onlara sarılmış gibi olduk” dedi. Üniversite Öğrencisi Seda Devir ise, “Biz şehirde yaşadığımız için bu kadar köy kültürüne çok uzaktayız. O yüzden kendi köyümü hatırladı. Yaşlı teyzelerimiz bizi görünce çok duygulandı. Burada yapmadığım şeyleri yapabilme imkanı buldum. Sütü hep hazır içiyorduk. Burada kendimiz sağınca çok değişik oldu. Çok eğlendik” diye konuştu. Köy hayatını yaşayarak insanları daha iyi tanıdığını söyleyen Üniversite Öğrencisi Yağmur Demirci ise, “Bu aktivitelere katıldığım için gerçekten çok mutluyum. Buradaki insanların doğallıkları çok farklıymış. Bunları keşfettik. İnsanlar çok sıcak kanlı. Kimin kapısını çalsanız size su verebilirler, ekmek verebilirler. Ellerinden gelen her türlü hizmeti verebilirler. Bunları öğrendik. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu projesi için çok teşekkür ederim” diye konuştu.
Proje sayesinde köy yaşantısını yakından tanıdıklarını belirten gençler, gittikleri her evde kapıların kendilerine açıldığını ve kendilerine gösterilen misafirperverliğe hayran kaldıklarını dile getirdiler. Hem kendilerinin hem de köyde yaşayan yaşlıların çok mutlu olduğunu ifade eden öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkür etti. Gençlerin köy hayatını tanımalarını amaçlayan "Kentten Köye Gençlik Köprüsü" projesi 4 ay sürecek. 4 ay boyunca gençler toplamda 16 köyü ziyaret edecek.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MANİSA HAVA DURUMU
32
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
Reklamı Geç