İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türkmen Su Uçtu Şelaleleri büyülüyor

Manisa’nın Yuntdağı Bölgesindeki Türkmen Mahallesi ile İzmir il sınırı arasında yer alan Türkmen Su Uçtu Şelaleleri, eşsiz görüntüsü ile büyülüyor.

Manisa'nın Yuntdağı Bölgesindeki Türkmen Mahallesi ile İzmir il sınırı arasında yer alan Türkmen Su Uçtu Şelaleleri, eşsiz görüntüsü ile büyülüyor. Biri 10, diğeri 30 metre yüksekliğindeki şelaleler son yıllarda ilgi odağı olmaya başlarken, Yunusemre Belediyesi yapacağı çalışmalarla bölgeyi turizme kazandırmayı hedefliyor.


Manisa şehir merkezine 42 kilometre uzaklıkta, İzmir il sınırında bulunan Yunusemre ilçesinin Yuntdağı bölgesindeki mahallelerden biri olan Türkmen'de biri 10, diğeri 30 metre yüksekliğindeki şelaleler görenleri hayran bırakıyor. Geçtiğimiz yıla kadar küçük şelaleye toprak yolla ulaşım sağlanırken, Yunusemre Belediyesi tarafından yapılan stabilize yolla ulaşımı bir nebze olsun kolaylaşan Türkmen Su Uçtu Şelaleleri el değmemiş doğanın içinde ziyaretçilerini bekliyor. Küçük şelaleden yaklaşık 25 dakika yürüme mesafesindeki büyük şelaleye ulaşım ise sarp kayaların arasından sağlanıyor. Ulaşımı daha kolay olduğu için çok daha fazla vatandaşın görme imkanı bulduğu küçük şelale civarında doğa severler tarafından ağaçlara asılan ‘Bu şelalede torunlarının da eğlenmesi senin elinde çöp atma!', ‘Çöp değil, sevgi bırak', ‘Kirlenmek sana güzel, bana değil', ‘Sular hepimizin' gibi uyarı levhaları dikkat çekiyor. Havadan da görüntülenen şelalelerin önümüzdeki yıllarda cazibe merkezi olması bekleniyor.


Türkmen Şelalesi'nin Yuntdağı bölgesinin eşsiz güzelliklerinden sadece biri olduğunu kaydeden Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, “Aigai (antik kent) ile birlikte düşündüğümüzde bütün bu parametreler, bileşenler içerisinde Türkmen Şelalesi önemli bir yer tutuyor. Bu doğal güzelliği de gün yüzüne çıkarmak, bunu turizm destinasyonları içerisine aldırabilmek için çabamız var ama bunun için öncelikle ulaşım sorununu çözmemiz gerekiyordu. Geçen yıl yaptığımız çalışmalarda Fen İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde yaklaşık 3 kilometreye yakın stabilize yol çalışması yaptık. Burası stabilize yolla kalmayacak. Önümüzdeki dönemde oranın taşlarla döşenmesini yapacağız. Biz çok asfaltı tercih etmiyoruz. Parke taşıyla döşenerek yolun daimi olarak ulaşıma açılması, otoparkıyla, çevre düzenlemesiyle beraber burayı doğal güzelliklerini ortaya çıkaran bir merkez haline, Yuntdağı'nın cazibe merkezi haline getirmeyi istiyoruz. İnşallah onu da önümüzdeki günlerde çalışacağız ve yapacağız. Geçen yıl 3 kilometreye yakın stabilize bir yol yaptık orada. İnşallah Türkmen Şelalesi ile birlikte diğer bileşenler hep beraber Manisa'ya, turizmimize kazandırılacak. Yapılacak çok iş var. Turizmin Manisa'da ve Yuntdağı'nda gelişmesi noktasında pek çok değerimiz var ama bunların gün yüzüne çıkarılması, insanların orada barındırılabilmesi, vakit geçirebilecekleri zamanları orada mutlaka insanlara anlatılması, tur operatörlerine bunların anlatılması gerekiyor. Turizm firmalarının buralara getirilmesi gerekiyor ama bunların olması için de altyapının olması lazım. İnşallah bunları hep beraber başaracağız” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.