Yoğun mesailerine aldırmadan kan verdiler

FETÖ’nün 15 Temmuz’da yapmaya kalkıştığı darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar nedeniyle en hareketli adliyelerden biri olan Manisa…

Yoğun mesailerine aldırmadan kan verdiler

19 Ekim 2016 13:36

FETÖ’nün 15 Temmuz’da yapmaya kalkıştığı darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar nedeniyle en hareketli adliyelerden biri olan Manisa Adliyesi, Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek’in öncülüğünde kan bağışına destek oldu. İki gün sürecek olan kan bağışı kampanyasında adliyede görevli hakim, savcı, avukatlarla birlikte vatandaşlar da kan bağışında bulunabilecek.
Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek’in girişimiyle Manisa Adliyesi Kızılay’a kan bağışında bulunuyor. Manisa Kan Merkezi Müdürlüğünün gezici kan bağışı aracıyla Manisa Adliyesinde stant açan Türk Kızılay’ına ilk kan bağışını da Başsavcı Şimşek yaptı. Kan Bağışı Kampanyasına Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanı Cemal Kahraman ve Kızılay Manisa Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal da katıldı.
Konuşmasına kan bağışının insan sağlığına olan önemini anlatarak başlayan Kızılay Manisa Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek’in daveti üzerine Manisa Adliyesine geldiklerini belirterek, "Bir kurumun başındaki yetkili kan vermeye hevesliyse Türk Kızılay’ına kan bağışında bulunuyorsa onun altındaki tüm birimler de kolayca kan bağışında bulunabiliyor. Adliyede başladığımız bu kan bağışı kampanyası bundan sonrada başarılı bir şekilde devam edecek çünkü başsavcımın kendisi de kan veriyor, personeli de kan veriyor. Onun için buraya 2-3 ayda bir geleceğiz. Kan çok önemli. Artık kan alımı tamamen Kızılay’a verildi. 5624 sayılı kanunla Sağlık Bakanlığı kan alımını Kızılay’a verdi. Artı, kan Kızılay’a alınmıyor, kan hastalarımız için alınıyor. Kızılay burada sadece aracı bir kurum. Dolayısıyla sivil toplum örgütleri, resmi kurum ve kuruluşlarla eğitimler yapıyoruz, bilgilendiriyoruz. Ondan sonra ekipler göndererek kan alımını gerçekleştiriyoruz. Başsavcımızın yakınlığına özellikle Kızılay ve hastalarımız adına çok teşekkür ediyorum. Örnek bir davranış yaptı. İnşallah bu davranışı örnek alan diğer daireler de bizi çağırırlar." dedi.
Adliyedeki kan kampanyasının iki gün süreceğini kaydeden Nardal, "Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Sabah gazetelere baktığımızda terör olayları, cinayetler, trafik kazaları, ameliyatlar sürekli kan ihtiyacı var. Dolayısıyla bizim kanlarımızı düzenli olarak almamız lazım stoklarımızı yapmamız lazım. Ayrıca Manisa’da kanın beyaz kısmını da alıyoruz. Manisa’da hem beyaz kanı alıyoruz hem tam kan alıyoruz hem de kök hücre alıyoruz. Kanser için kemik iliği nakli isteyenler bir tüp numune veriyor, daha sonra Ankara’da Sağlık Bakanlığı doku tiplemesi yapıyor. Eğer kanserli hastayla uyuşma sağlanırsa çağrılıyor. Kemik hiç delinmeden, kalça kemiği delinmeden damar sisteminden alınan kök hücrelerle kanserli vakalara da yardımcı oluyoruz." şeklinde konuştu.
Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek ise şunları söyledi:
"Hepimizin doğduğu günden öldüğü güne kadar yürüttüğü bir hayat süreci var. Bu süreç içerisinde ya kendimizin ya yakınlarımızın yada tanıdık arkadaşlarımızın bir sağlık sorunu yada karşılaşmış olduğu bir olay neticesinde yaralanması sürecinde kana ihtiyaç duyabiliyor. Geçmişte radyolardan yada televizyonlardan klasik kan anonsları yapılırdı. Günümüz artık teknoloji çağı oldu. Bu fırsatlardan istifade eden çalışmalar yada ihtiyaçlar daha önceden modern bir şekilde ilgili kan bankalarında depolanarak ihtiyaç olduğunda hastanelerimizde anında hizmete sunulabiliyor. Kendi adıma şunu söyleyeyim imkan ve fırsat oldukça her yıl bir veya iki defa kan veriyorum. Geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz Manisa Adliyesi olarak kan verme kampanyasını normalde nisan ayında düşünmüştük ancak o dönemin şartlarında imkan olmadı, kısmet bugüneymiş. Bugün ve yarın Adliyemizin bahçesine konuşlanmış olan bu araçla açılışı ben yapacağım. Adliyemizdeki hakim ve savcı arkadaşlarımız gün içerisinde müsait oldukları saatlerde, personelimiz de buna dahil, barodaki avukat arkadaşlarımız ve adliyeye işleri için gelen vatandaşlarımız da burada rahatlıkla kan verebilir."
Yapılan açıklamaların ardından form doldurup tansiyonu ölçülen Başsavcı Şimşek ilk kan bağışını yaparak kampanyanın açılışını gerçekleştirdi.
Kan bağışı kampanyası Manisa Adliyesinin vatandaş girişinin bulunduğu bahçesinde Perşembe günü mesai bitimine kadar süreceği öğrenildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MANİSA HAVA DURUMU
21
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  21°C
 • Perşembe
  Hafis Sağnak Yağışlı
  18°C
 • Cuma
  Sağnak Yağışlı
  18°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  19°C
MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
 • 1 RECEB 1438
 • 29 Mart 2017
 • Çarşamba
 • İmsak :05:13
 • Güneş :06:52
 • Öğle :13:26
 • İkindi :16:58
 • Akşam :19:38
 • Yatsı :21:07
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.