İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Midyat kaymakamlığından kadınlara 'Altın bilezik projesi'

Mardin’in Midyat ilçesinde kaymakamlık tarafından düzenlenen SODES projesi kapsamında geliri olmayan dezavantajlı kadınlara yönelik gerçekleştirilen eğitimde 40 kadın ’Altın Bilezik Projesi’ ile buluşturuldu.

Mardin'in Midyat ilçesinde kaymakamlık tarafından düzenlenen SODES projesi kapsamında geliri olmayan dezavantajlı kadınlara yönelik gerçekleştirilen eğitimde 40 kadın 'Altın Bilezik Projesi' ile buluşturuldu. Taş ve gümüş işlemesi eğitimlerinin ardından üretime geçen kadınlar artık ev geçimlerini sağlayacak meslek sahibi oldu.


Midyat Kaymakamlığı Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde (ÇATOM) SODES kapsamında Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen, Kaymakamlıkça yürütülen Altın Bilezik Projesi ile 40 kadının meslek sahibi olması sağlandı. 12 ay süren ve 229 milyonluk "Altın bilezik" projesi ile 20 kadın gümüş işleme ustası 20 kadın taş işlemesi ustası eğitimlerini alarak altın bilezik değerinde meslek sahibi oldu. Kadınlar eğitimlerin ardından üretime geçerek ilk eserlerini hazırlarken evlerini ömür boyu kimseye muhtaç olamadan geçindirecek altın bilezik olarak değerlendirilen meslek sahibi oldu. Midyat Kaymakamlığı öncülünde gerçekleştirilen projede 20 kadın kurulan gümüş atölyesinde gümüş işlemeciliğini meslek haline getirmek için eğitimlerini alıyor. Kurulan taş atölyesinde kadınlar ellerinde iş eldivenleri ile taşları oya gibi işleterek bölgenin taş işleme sanatının sürdürülmesi için yoğun mesai harcıyor. Kadınlar meslek edinmelerinin yanı sıra düzenlenen sosyal aktiviteler ile sinema, tiyatro ve müze gezileri yaparak bölgenin kültürel zenginliklerini de görme imkanı buluyor.


Kadınların meslek edinmeleri konusunda projenin uygulamaya geçmesine destek olan Kalkınma Bakanlığına ve Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin'e teşekkür eden ÇATOM Midyat yöneticisi Gülten Erol kurslarda, el emeği göz nuru gümüş telkari işçiliği, taş işçiliği eğitimlerinin verildiğini kaydetti. Erol, kadınların meslek sahibi olması ve para kanmak için çalışmalar yaptığını ifade ederek, “Öğrenim aşaması devam etmekte ve yeni üretim aşamasına geçtik. Çok güzel ürünler çıkarıyoruz. Önümüzdeki günlerde ürünlerimizi sergileyeceğiz. Özellikle maddi durumu düşük olan kadınlarımıza öncelik tanındı, bu konuda meslek sahibi olmalarını sağlamak adına kadınlarımız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.