Akdeniz’de kardeşlik iftarı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Akdeniz Belediyesi’nce Muharrem ayı dolayısıyla Kazanlı Mahallesi’nde düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Akdeniz’de kardeşlik iftarı

01 Ekim 2017 12:48


Kazanlı Taziye Evinde gerçekleştirilen etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz’un duası ile başladı. Vali Ali İhsan Su, milletvekilleri, kanaat önderleri, muhtarlar ve çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bu ülkede ortak değerlerimiz olduğunu belirterek, "Kerbela hepimizin kanayan yarasıdır, bizi bir arada tutan, bizi yaşatan ortak acıların başında gelmektedir. Hazreti Hüseyin gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru, şehitlerimizin piri olarak değerlerimizin en önemlilerindendir’ dedi.


Hangi etnik kökenden, hangi inanç grubundan, hangi boydan, hangi soydan olursa olsun Anadolu insanının ehlibeyt sevgisini baş tacı ettiğini kaydeden Elvan, "Muharrem ayı hepimizin matemidir. Bu ehlibeyt sevgisi, Hazreti Hüseyin sevgisi hepimizin sevgisidir. Türkiye olarak dünyanın her yerinde vicdanın sesi olmaya, hakkın ve haklının, mağdurun ve mazlumun yanında yer almaya devam ediyorsak bunun temelinde ehlibeyt sevgisi vardır. Birbirimizin gönül yollarını açık tutacağız. Türkiye’de birlik ve dirlik davasından, istikrar davasından, gelişmeden, kalkınmadan asla taviz vermeyeceğiz. Başta ehlibeyt sevgisi olmak üzere bizi diri tutan değerlerden asla vazgeçmeyeceğiz. Allah oruçlarınızı kabul etsin. Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanımıza bizi bir araya getirdiği için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Su; "Bir olalım, beraber olalım, sevgi içinde olalım"


Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Muharrem ayının çok özel bir ay olduğunu ve bu ayın 10. günü olan bu aşure gününde vatandaşlarla birlikte iftar açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Muharrem ayı, bizim tarihimizde çok önemli hadiselerin olduğu bir aydır. Aşure günü de çok özel bir gündür. Cenabı Hak bizleri bu aşure günü ve Muharrem ayı hürmetine birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Sevgimizi, saygımızı, muhabbetimizi artırsın" ifadelerini kullandı.


Pamuk; "Kerbela, zalimle mazlumun mücadelesinde mazlumun yanında yer almaktır"


Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Muharrem ayının içinde insanlık tarihinin akışını değiştirecek tarihi olayların yaşandığını ve kutsal bir ay olduğunu dile getirerek, bu olaylardan bir tanesinin de üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen acısı unutulmayan, herkesi hüzne ve üzüntüye boğan, anısına aşureler yapıp dağıtılan Kerbela olayı olduğunu söyledi.


"Kerbela’yı anmak, Kerbela’nın acısını hissetmek, matemini tutmak, şehitlerimiz için gözyaşı dökmek elbette çok önemlidir" diyen Pamuk, şöyle devam etti; "Ancak bugün Kerbela’yı anmanın ötesine geçerek, Kerbela’yı anlamanın daha da önemli olduğunu düşünüyorum. Kerbela’yı anlamak, ondan ayrılık-gayrılık değil birlik ve beraberlik çıkarmaktır. Kerbela’dan kin, nefret ve öfke değil, sevgi,hoşgörü devşirmektir. Kerbela’yı anlamak Hz. Hüseyin’i anlamak, Hz. Hüseyin gibi yaşamak, onun gittiği yoldan yürümektir. Kerbela’yı anlamak; Hak ile batılın mücadelesinde hakkın, zalimle mazlumun mücadelesinde mazlumun yanında yer almaktır. Kerbela’yı anlamak; farklılıklarımızdan ötekileştirme değil, farklılıklarımızı zenginlik olarak görerek hoşgörüyle yaklaşabilmek, ortak paydamızda buluşabilmektir."


Akdeniz Belediyesi olarak tüm toplumsal kesimleri kucaklayıcı, insan odaklı, vatandaş odaklı bir anlayışla vatandaşlara hizmet ettiklerinin altını çizen Pamuk, "Bu noktada desteklerini esirgemeyen başta Sayın Kalkınma Bakanımız olmak üzere, Sayın Valimize, milletvekillerimize ve sivil toplum örgütlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyorum.Yüce Allah bir daha bu sünnete yeni Kerbelalar yaşatmasın. Allah dirliğimizi, birliğimizi bozmasın" dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MERSİN HAVA DURUMU
18
°
C
Sağnak Yağışlı
 • Salı
  Sağnak Yağışlı
  18°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  20°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  20°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  19°C
Reklamı Geç