İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Valilik ikinci el elektronik ve beyaz eşya alım ve satıcılarını uyardı

Mersin Valiliği, ikinci el elektronik ve beyaz eşya alım ve satımı yapanları uyararak, belirlenen şartlarda alım-satım yapmayanlara Kabahatler Kanunu’nun 32.

Mersin Valiliği, ikinci el elektronik ve beyaz eşya alım ve satımı yapanları uyararak, belirlenen şartlarda alım-satım yapmayanlara Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi kapsamında idari para cezası uygulanacağını bildirdi.


Mersin Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, valilik kararıyla hırsızlık malı eşyanın ikinci el piyasada satışını önlemek ve bir menfaat temini açısından cazip bir yol olarak görünmesinin önüne geçmek suretiyle kamu güvenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması, gerçekleşen hırsızlık olayları sonrası elde edilen eşyanın tespiti üzerine olayların aydınlatılması, şüphelilerin tespiti ve yakalanması, çalınan malzemelerin elde edilmesinin sağlanması, suç eşyasının satılmak suretiyle ortadan kaybolmasını önleyerek delillerinin karartılmasının önlenmesi amaçlandı. İkinci el olarak alım-satım üzerine faaliyet gösteren iş yerlerinde eşyayı satan ve satın alan kişi-kişilere ait kimlik ve adres bilgileri, alışveriş işlemini gerçekleştiği tarih ile eşya miktar ve özelliklerini belirtir örneği ekteki kararda belirtilen form tanzim edilecek, eşya ile ilgili fatura alınacak, kolluk kuvvetleri tarafından istenilmesi durumunda form ve fatura ibraz edilecek ve tanzim edilen form 1 yıl süreyle saklanacak.


18 yaşından küçük çocuklar yanlarında vasileri bulunmadığı sürece eşya alımı ve satımı yapamayacak. Karara aykırı davranan iş yeri sahiplerine ve işletmelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi kapsamında idari para cezası uygulanacak.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.