Valilik ikinci el elektronik ve beyaz eşya alım ve satıcılarını uyardı

Mersin Valiliği, ikinci el elektronik ve beyaz eşya alım ve satımı yapanları uyararak, belirlenen şartlarda alım-satım yapmayanlara Kabahatler Kanunu’nun 32.


02 Ekim 2017 17:14

maddesi kapsamında idari para cezası uygulanacağını bildirdi.


Mersin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, valilik kararıyla hırsızlık malı eşyanın ikinci el piyasada satışını önlemek ve bir menfaat temini açısından cazip bir yol olarak görünmesinin önüne geçmek suretiyle kamu güvenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması, gerçekleşen hırsızlık olayları sonrası elde edilen eşyanın tespiti üzerine olayların aydınlatılması, şüphelilerin tespiti ve yakalanması, çalınan malzemelerin elde edilmesinin sağlanması, suç eşyasının satılmak suretiyle ortadan kaybolmasını önleyerek delillerinin karartılmasının önlenmesi amaçlandı. İkinci el olarak alım-satım üzerine faaliyet gösteren iş yerlerinde eşyayı satan ve satın alan kişi-kişilere ait kimlik ve adres bilgileri, alışveriş işlemini gerçekleştiği tarih ile eşya miktar ve özelliklerini belirtir örneği ekteki kararda belirtilen form tanzim edilecek, eşya ile ilgili fatura alınacak, kolluk kuvvetleri tarafından istenilmesi durumunda form ve fatura ibraz edilecek ve tanzim edilen form 1 yıl süreyle saklanacak.


18 yaşından küçük çocuklar yanlarında vasileri bulunmadığı sürece eşya alımı ve satımı yapamayacak. Karara aykırı davranan iş yeri sahiplerine ve işletmelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi kapsamında idari para cezası uygulanacak.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MERSİN HAVA DURUMU
31
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  31°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  31°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç