Vietnam’dan Mersinli işadamlarına ‘yatırıma gelin’ çağrısı

Vietnam Ticaret Ofisi Ticaret Müsteşarı Phu-Chong Le, yatırımlarda önemli vergisel avantajlar sağladıklarını, Vietnam üzerinden Uzakdoğu ülkelerine de…

Vietnam’dan Mersinli işadamlarına ‘yatırıma gelin’ çağrısı

02 Aralık 2016 10:29

Vietnam Ticaret Ofisi Ticaret Müsteşarı Phu-Chong Le, yatırımlarda önemli vergisel avantajlar sağladıklarını, Vietnam üzerinden Uzakdoğu ülkelerine de ulaşabileceklerini belirterek, Mersinli işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya çağırdı.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Vietnam Ülke Tanıtım Toplantısı düzenledi. Toplantıda, Vietnam Ticaret Ofisi Ticaret Müsteşarı Le, MTSO üyeleriyle bir araya gelerek, ülkesinin yatırım olanaklarını anlattı. Vietnam’da 1998’den bu yana ekonomide yenileme çalışmaları sürdürdüklerini bildiren Le, attıkları adımlar sonunda fakir bir ülkeden orta gelişmişlik seviyesindeki ülke konumuna yükseldiklerini söyledi. Fakirliğin azaltılması konusunda hatırı sayılır başarılar elde ettiklerini dile getiren Le, bunu da yabancı yatırımcılar ve ihracattaki başarılarıyla sağladıklarını ifade etti. 2007’de Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olduklarını, birçok ülke ile serbest ticaret anlaşmaları yaptıklarını kaydeden Le, “Şu anda ekonomimizin temel taşını halen tarım oluşturuyor. Ancak biz zenginliğimizi yukarı taşımak, ekonomimizi sağlamlaştırmak adına endüstri ayağını da güçlendirmek istiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla milli gelirimizi geçmişe kıyasla ikiye katlamış durumdayız” dedi.
Vietnam’da birçok şirkete devletin sahip olduğuna ve bunları özelleştirmek istediklerine işaret eden Le, Vietnam’a yatırım avantajlarını ise şöyle anlattı: “Yabancı yatırımların büyük bölümü imalat sektöründen geliyor. Bunu gayrimenkul yatırımları takip ediyor. Yatırımcılar bizim düşük maliyetlerimizden yararlanmak için geliyorlar. Örneğin düşük enerji ve düşük işçilik maliyetlerimizden yararlanmaları önemli. İşgücü maliyetimiz düşük olduğu gibi kaliteli işgücü de sunabiliyoruz. 54 milyon kişilik işgücü imkanına sahibiz. Vietnam’a gelen yatırımcılar yabancı bir ortakla çalışmak zorunda değil. Yüzde 100 yatırım yapabiliyorlar.”
Vietnam’a yatırımda en üst sırada Güney Kore’nin olduğunu, bunu Japonya ve Singapur’un takip ettiğini belirten Le, Türkiye’nin ise 14 proje ile 25’inci sırada yer aldığı bilgisini verdi. İki ülke arası ilişkileri artırmak, Mersinli yatırımcıları Vietnam’a yönlendirmek adına ziyarete geldiklerini kaydeden Le, “Yabancı şirketler bizim ihracatımızın artmasında önemli rol oynuyor. Coğrafi avantajlarımızdan yararlanmak, bizim üzerimizden birçok Uzakdoğu ülkesine, serbest ticaret anlaşmamızın bulunduğu ülkelere ulaşmak adına sizleri de yatırıma bekliyoruz” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MERSİN HAVA DURUMU
19
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  19°C
 • Pazar
  Sağnak Yağışlı
  17°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  17°C
 • Salı
  Sağnak Yağışlı
  19°C
Reklamı Geç