Hemşireler kahvehanede seminer verdi

Muş’un Varto Toplum Sağlığı Merkezi eğitim hemşireleri, ’Dünya Yaşlılar Haftası’ nedeniyle kahvehanede seminer verdi.

Hemşireler kahvehanede seminer verdi

13 Ekim 2017 13:03


Sağlık Grup Başkanlığı Toplum Sağlığı Merkezi hemşireleri Aycan Otunç ile Gizem Kurt, Hürriyet Mahallesi’nde Cemal Aslana ait kahvehanede kanser hastalığıyla ilgili seminer verdiler. Kanserin tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedeni olduğunu belirten Aycan Otunç, kanser nedeninin çok çeşitli olduğunu kaydetti. Otunç, kanserin ölümcülüğü, bıraktığı sakatlıklar ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu anlatarak, "Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Kanserle mücadelede hedef 2020 yılına kadar ülkemizde 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserlerini yüzde 10, 2030 yılına kadar da akciğer kanserlerini yüzde 25, tüm vücut kanserlerini ise yüzde 15 oranında azaltmaktadır" diye konuştu.


Hemşire Gizem Kurt ise, meme ve diğer kanser türlerinden korunma ve tedavilerinin nasıl ve ne zaman yapılacağı konusunda bilgiler verdi.


Kahvehaneye oyun oynamaya gelen, ancak karşılarında sağlıkçıları görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, anlatılanları ise dikkatle dinlediler.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

MUŞ HAVA DURUMU
33
°
C
Az Bulutlu
 • Salı
  Az Bulutlu
  33°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  36°C
 • Perşembe
  Sıcak
  36°C
 • Cuma
  Sıcak
  35°C
Reklamı Geç