İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

MŞÜ'de 'Engelleri Birlikte Aşalım' etkinliği

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) yönetimi ile Muş Bedensel Engelliler Basketbol Takımı sporcuları, ’Engelleri Birlikte Aşalım’ etkinliği kapsamında tekerlekli sandalye basketbol maçı yaptı.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) yönetimi ile Muş Bedensel Engelliler Basketbol Takımı sporcuları, 'Engelleri Birlikte Aşalım' etkinliği kapsamında tekerlekli sandalye basketbol maçı yaptı.


MŞÜ, engellilere yönelik 'Engelleri Birlikte Aşalım' etkinliği düzenledi. MŞÜ külliyesindeki spor salonunda düzenlenen etkinlik kapsamında ilk olarak Ali Kuşçu Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulunda eğitim gören engelli öğrencilerle üniversite öğrencileri buluştu. Müzik eşliğinde engelli öğrencilerle birlikte çeşitli oyunlar oynayan üniversite öğrencileri, onlarla yakından ilgilendi.


Daha sonra üniversite yönetimi ile Bedensel Engelliler Basketbol Takımı arasında tekerlekli sandalye basketbol maçı yapıldı. Karşılaşma öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversite olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Rektör Polat, "Bu etkinlikler içerisinde bana göre Muş Alparslan Üniversitesinin açıldığı günden bugüne belki de en anlamlı faaliyetlerimizden birini hep birlikte icra edeceğiz. Engelli kardeşlerimizle ilgili bir farkındalık oluşturmak adına üniversitemizdeki akademik birim amirleri, idari birim amirleri, basın mensupları, öğrencilerimiz, hocalarımız ve tekerlekli basketbol takımımız bir araya gelerek maç yapacağız. Bu maçın, potansiyel olarak engelli olan bütün insanlara, engelliler hakkında çok önemli bir bilinç oluşturacağını düşünüyorum" dedi.


Ampute Milli Takımının şampiyon olmasından sonra insanlarda çok önemli bir bilinç geliştiğini dile getiren Polat, şöyle konuştu:


"Ayrıca down sendromlu kardeşlerimizle de farklı bir etkinlik düzenledik. Farklı branşlarda sporcu kardeşlerimiz var. Türkiye'de bu yıl Ampute Milli Takımımızın şampiyon olmasından sonra insanlarda çok önemli bir bilinç geliştiğini söyleyebilirim. Cumhurbaşkanımız bu konuya özellikle temas ediyor. Engelli istihdamında büyük bir artış yaşandı. Biz bu anlamda, ülkede var olan bir bilinci, bir düzey daha yükseltmek adına üniversite olarak bir adım attık. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde çok fazla engelli kardeşimiz var. Ancak bu kardeşlerimizle ilgili sosyal ve sportif imkanlar henüz arzu ettiğimiz düzeyde değil. Devletimizin almış olduğu birçok tedbir var, ama bu tedbirlerin sahaya yansımasının arzu ettiğimiz oranda gördüğümüzü söyleyemeyiz. Üniversitemiz, engellilerimizin sosyal hayata aktif bir şekilde katılması adına bu etkinliği düzenliyor."


Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, Bedensel Engelliler Basketbol Takım Kaptanı Murat Kaymaz tarafından Rektör Polat'a forma hediye edildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.