Nevşehir’e sokak kütüphanesi kuruldu

Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, KOP Bölgesi’nde, Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılarak Sürdürülebilirliğin Sağlanması (OKASS) Mali Destek Programı kapsamında, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de ortak olduğu ’Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi’ne ilişkin proje uygulanmaya başlandı.

Nevşehir’e sokak kütüphanesi kuruldu

29 Eylül 2017 12:45


Şehir merkezinde ortaokul kademesi 5.sınıfta eğitim alan yaklaşık 2 bin öğrencinin, öğretmen ve ebeveynleriyle birlikte kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla Atatürk Bulvarı üzerindeki alanda ‘ Kitap Okuma Parkı oluşturuldu.


Kitap Okuma Parkı’nın hizmete kazandırılması nedeniyle düzenlenen törene Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile bazı daire ve okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Törende daha sonra, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de ortak olduğu “Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi” ne ilişkin olarak katılımcılara bilgiler aktarıldı.


Protokol mensuplarının ve vatandaşların park içerisinde bulundurulan Kitap Toplama Kumbarasına kitap bağışında bulunması ve sokak Kütüphanesinden aldıkları kitapları bir süre öğrencilerle birlikte okumaları ile devam eden tören de daha sonra, en çok kitap okuma yarışmasında dereceye giren 7 öğrenciye elektronik kitap okuma cihazları verildi. Başarılı olan öğrencilere hediyeleri, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Savaş Benli, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer ile diğer protokol mensupları tarafından törenle verildi.


Kitap Okuma Parkı ,kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik tasarlanmış bir dizi bölümlerden oluşuyor. Kitap şeklinde tasarlanmış sensörlü banklar da Hacı Bektaş Veli, Damat İbrahim Paşa, Mehmet Akif Ersoy ve Merkepli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün hayat hikayelerinin yanı sıra, bankın yanında bulunan butona basılarak çeşitli şairlerin şiirleri ve, kitap tanıtımlarını dinleyebilecekler. Kitap Okuma Parkında, bir de sokak kitaplığı oluşturuldu. Tanıtımı yapılan kitaplar, kitaplıkta sergilenerek, vatandaşın ilgi alanına giren kitapları ücretsiz olarak temin etmeleri sağlanacak.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

NEVŞEHİR HAVA DURUMU
33
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  33°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Cuma
  Az Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç