Engelliler günü kutlanacak

Türkiye Sakatlar Derneği Niğde Şubesi üyeleri, işitme engelli ve görme engelliler 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Niğde Valisi Ertan…

Engelliler günü kutlanacak

01 Aralık 2016 14:34

Türkiye Sakatlar Derneği Niğde Şubesi üyeleri, işitme engelli ve görme engelliler 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette Dernek Başkanı Songül Çalışkan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenleyecekleri “El Sanatları” sergisine Vali Peynircioğlu’nu davet etti.
Misafirleriyle yakından ilgilenen Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, “ Dünya engelliler günü hepimiz için önemli. Bundan 15 ile 20 yıl kadar önce biz millet olarak engellilerimizin çok farkında değil idik. İşte dediğimiz gibi farkındalık oluşturmak önemli. Biz millet olarak, devlet olarak son 10 yıldır engellilerimiz farkına vardık. Artık insanlar engelli aile bireylerinden, onların topluma çıkmasından çok rahatsız olmuyorlar. Bu konuda bir sıkıntı kalmadı diye düşünüyorum. Tabi ki fiziki düzenlemelerde bu anlamda yapılmaya çalışılıyor. Büyük oranda yapıldı ama hala belki şehirler bazında eksikliklerimiz var. Bunlarında tamamlanması yönünde yasal mevzuatlar ve düzenlemeler aslında yapıldı ve imkanlar doğrultusunda da yapılmaya çalışılıyor. Devletimiz hükümetimiz engellilere artık eskisi gibi bakmıyor. Çok daha büyük önem veriyor, engellilerimizin eğitim açısından olsun, sosyal hayatlardaki açısından olsun, istihdam açısından olsun gerçekten son yıllarda çok büyük düzenlemeler kaydedildi. Yeter mi peki, hiçbir zaman yetmez. Elbette bundan sonra da istekler ve ihtiyaçlar devam edecek. İnşallah devlet olarak bizde bu isteklere ve ihtiyaçlara cevap vermeye devam edeceğiz. Engellilerimizi lehinde, engelli ailelerimizin lehine ne gerekiyorsa yapacağız. Farkındalık açısından millet olarak, toplum olarak bir sorunumuz, sıkıntımız, eksiğimiz kalmadı. Bunu sevinerek ifade ediyoruz. Belki uygulamadan doğan şehirler bazında ufak tefek eksiklikler var. Toplumların olduğu insanların olduğu bir arada yaşanan yerde bu eksiklikler hiçbir zaman bitmez. Bundan sonrada inşallah önemli olan bu konuda gerekli bilince ulaşılmış olması idi buna da ulaşıldı. Bundan sonra çok daha kısa sürede engellilerimizin olan sorunlarını da kaideye alınacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Ziyarette engelli öğrenciler tarafından yapılan Osmanlı Turası Vali Peynircioğlu’na hediye edildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

NİĞDE HAVA DURUMU
27
°
C
Çok Bulutlu
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  27°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  25°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  25°C
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  25°C
Reklamı Geç