Niğde’de yangın olayları azaldı

Niğde Belediyesi İtfaiye Müdürü Latif Boran, İtfaiye Müdürlüğü olarak verilen eğitimler sonucu 2017 yılı içerisinde yangın olaylarında azalma olduğunu söyledi.

Niğde’de yangın olayları azaldı

25 Eylül 2017 14:10


2017 yılı içerisinde 9 aylık sonuçları veren Müdür Boran, 2016 yılında yaklaşık 300 yangın olayının olduğunu bu yıl ise 60 ile 70 yangın olayının olduğunu belirterek, genel olarak ev yangını, metruk bina yangını, çatı ve anız gibi yangınların meydana geldiğini ve bu yangınlarda can kaybının yaşanmadığını belirtti.


Her yıl 25 Eylül-1 Ekim günleri arasından düzenlenen İtfaiye Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Müdür Latif Boran, şunları söyledi;


“Geçen yıl vermiş olduğumuz yangın eğitimlerinin meyvelerini gördük. 2017 yılında yangın olayları büyük bir oranda azalma var. İtfaiye personellerimiz kırsaldaki kasabalarımıza, köylerimize ve kahvehanelere göndererek vatandaşlarımızla diyalog kurduk ve broşür dağıtarak yangınlara karşı bilinçlendirdik. Niğde merkezde resmi kurumlarda, huzurevlerinde, bakım evlerinde, etüt merkezlerine giderek yangın eğitimleri verdik. Bunun neticesinde yangın konularında ciddi bir azalma var. Niğde’miz 2016 yılında toplamda anız yangınları, konut yangınları ve sanayi yangınları üç yüzün üzeride iken 2017 yılı içerisinde çok ciddi bir azalma var. Toplamda bu yıl 60 ile 70 arasında vaka arasında yangın olayı meydana geldi."Niğde’de itfaiye personelleri tam eğitimliNiğde’de farklı kurumlarla çalışmalar yapıldığını ifade eden Boran, “Fakat anız yangınları noktasında vatandaşımızın bu konu hakkında bilinçlenmesi için yine AFAD müdürlüğümüz, Orman müdürlüğümüz, 112 Çağrı merkezi müdürlüğümüz ve Tarım müdürlüğümüz ile birlikte koordineli bir şekilde çalışmalarda yürütüyoruz. İtfaiye müdürlüğümüzde önce kendi personeline daha sonrada ilçe ve kasabadaki personellere yangın eğitimleri veriyoruz. Şuanda Niğde’mizin merkezi ve bütün ilçe ve kasabaları eğitimli itfaiyecilerle donatıldı. Şuanda da Halk Eğitim Merkezimiz ile birlikte düzenlediğimiz 20 saatlik bir yangın eğitim programımız var. Bura bu eğitimler site kapıcıları, site yöneticileri ve isteyen tüm vatandaşlarımıza veriyoruz. Bu programımız 5 günlük bir program günde 4 saatlik bir eğitim ile halk eğitim merkezimizde yangın eğitimi sertifikası veriyoruz. Yangınların hem ülkemiz hem de dünya çapında gayri safi milli hasılaya ciddi bir miktarda zarar veriyor. Bilinçli vatandaşlarımız, eğitimli vatandaşlarımız ile bu yangınların daha da azalması ve çıkan yangınlarda daha az maddi ve can kaybını azaltmak konusunda çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

NİĞDE HAVA DURUMU
29
°
C
Az Bulutlu
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  29°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  32°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  32°C
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç