AK Parti’li Gündoğdu: “AK parti, fındık üreticisinin yanındadır”

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, fındık hakkında son dönemde muhalefet çevrelerinin siyasi rant sağlamaya yönelik açıklamalarda bulunduğunu belirterek, “AK Parti her zaman fındık üreticisinin yanında olmuştur.

AK Parti’li Gündoğdu: “AK parti, fındık üreticisinin yanındadır”

06 Ekim 2017 15:38

AK Parti’den önce fındığın yerlerde süründüğü dönemleri unutanlar bugün TMO’nun devreye girmesi, alan bazlı gelir desteği, mazot ve gübre desteği ödemesi ile devletin çiftçinin yanında olduğunu görmek istemiyorlar” dedi.


AK Parti milletvekilleri olarak her zaman fındık üreticilerinin yanında olduklarını belirten Metin Gündoğdu, sezon öncesi fındık raporu hazırlayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanına sunduğunu, raporunda Ordu fındığının 11.50 TL, Giresun fındığının ise 12 TL olması gerektiğini belirttiğini kaydetti. Ancak ülkenin ekonomik dengeleri göz önüne alındında 10 TL fiyat belirlendiğini belirten Gündoğdu, bu fiyatın belirlenmesiyle serbest piyasada bazı çevrelerin fiyat dengesizliği oluşturduklarını hatırlattı.“TMO’nun devreye girmesiyle faizcilerin oyunu bozuldu”


Bunun üzerine TMO’yu devreye soktuklarını belirten Milletvekili Gündoğdu, “TMO’nun devreye girmesiyle birlikte faizcilerin oyunu bozuldu. Bugün TMO alım yapmasaydı üreticimiz mağdur olacaktı. 8 yıldır fındık almayan devlet üreticilerin mağdur olmaması için bizlerinde gayreti ile fındık almaya başladı. Üstelik bir kota koymadı. Tarım Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, randıman yüzde 40 olsa bile ne kadar fındık varsa hepsini alacağını belirtti. Böylece üreticimizi rahatlattı. AK Parti’den önce, alınan fındıklarının parası 4-5 ay ödenmiyordu. Hala parasını alamayan mağdur hemşehrilerimiz var. Para yerine yağ alanlar oldu. Bugün fındığını TMO’ya verenler bir hafta sonra paralarını alıyorlar. Ordu’da bir yalan haber yayıyorlar, ‘TMO 2-3 ay sonraya gün veriyor’ diyorlar. TMO’dan randevu alanların sadece yüzde 60’ı fındığını getiriyor. Bir depoda günlük 600 ton alım yapılabilecekken bu rakam 350 tonda kalıyor” dedi.“Ülkenin ekonomik değerleri sebebiyle fındık fiyatı 10 lira oldu”


Metin Gündoğdu sözlerini şöyle tamamladı: "Bu yıl Şubat ayında 122 bin Ordulu hemşerimize 20 milyon TL’lik mazot ve gübre desteği verildi. 2009’dan beri her yıl verdiğimiz alan bazlı destek ödemeleri Mart-Nisan’da 119 bin hemşehrimize 279 milyon TL olarak ödendi. Ben de 10 TL’lik fiyatın düşük olduğunu kabul ediyorum. Ama ülkenin ekonomik dengelerini de göz önünde bulundurmalıyız. Ben hep üreticinin yanında oldum. Çiftçinin yanında olmasaydım hiçbir şey belli değilken ‘Kendimi ortaya koyuyorum TMO devreye girecek’ demezdim. Kimse fındık üzerinden şov yapmasın. AK Parti fındık üreticisinin yanındadır. Şov yapanın yanında üretici yok. TMO fındık alımlarında yüzde 3 çürük uygulaması yapıyordu şimdi yüzde 5’e çıktı. Şahsımıza saldırıyorlar, önemi yok. Bir garibanın müşkülünü çözüp yardımcı olabildiysem benden mutlusu yok. Bugün TMO devreye girmeseydi, birileri çiftinin başına çökecekti. Biz çiftçimizi kimsenin ezmesine müsaade etmeyiz. Ben eleştiriye açığım, hemşehrilerimizin beni dövmesine razıyım. Ama eleştirenler elini vicdanına koyacak.”
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ORDU HAVA DURUMU
12
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  12°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  14°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  14°C
 • Salı
  Yağmurlu
  10°C
Reklamı Geç