İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

ODÜ'de Tıp Bayramı kutlandı

Ordu Üniversitesi’nde (ODÜ), ‘14 Mart Tıp Bayramı’ nedeniyle program düzenlendi.

Ordu Üniversitesi'nde (ODÜ), ‘14 Mart Tıp Bayramı' nedeniyle program düzenlendi.


Tıp Bayramı münasebetiyle, üniversitesinin Cumhuriyet Yerleşkesi içerisinde bulunan Morfoloji binasında program yapıldı. Programda konuşan Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, üniversitenin başarılarından bahsederek, fiziki anlamda yetersizliklerin olduğunu aktardı. Rektör Yarılgaç, “Ordu gibi 3 tane fakültesi olan, 3'ünde de ciddi başarılar elde etmiş bir üniversiteyi düşünün. Ama bununla ilgili her zaman gündeme gelen fiziki anlam konuları. Bu artık ayyuka çıkmış durumda. Ulaşılan yüzde 37 başarı, mezun olmuş öğrencilerimiz için çok önemli bir başarıdır. Bir o kadar önemlisi de, fiziki şartların ağırlığına rağmen hocalarımızın gösterdiği performans, onlarla olan samimi ilişkileri, başarının temellerindendir” dedi.


Ordu'da 3 tane sağlıkla ilgili fakülte bulunmasına rağmen, hastanelerin yetersiz olduğundan yakınan Rektör Yarılgaç, “Bu başarı hakikaten büyük bir başarı. Biz bu başarıyı nereye koyacağız. Ama bununla beraber yıllardır söylediğimiz ve ciddi bir mücadele ettiğimiz hastane işi var. Ordu'nun bunu artık gerçekten çözmesini bekliyoruz. Ordu, şehir olarak bu tür imkanlara çok rahat ulaşabilmesi gereken bir şehir. İlçelerde bize bu imkanları sağlayabilecek, alt yapı oluşturabilecek hastanelerimiz dururken, merkezde 3 tane sağlıkla ilgili fakültenin olduğu bir yerde bunların olmaması da düşündürücü bir durum” şeklinde konuştu.


Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, zorluklara rağmen öğrencileri tıp dünyasına kazandırdıklarına dikkat çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Tıp bir sanattır. Bundan da öte özellikle insanların sevgisinin ve rahatlığının kazanıldığı bir sanattır. Çünkü insanlarla ilgilisiniz ve onlarla uğraşıyorsunuz, onları tedavi ediyorsunuz. Hakikaten çok ulvi bir görevin içerisindesiniz. Bu zorlukların içerisinden alarak, sizleri tıp dünyasına kazandırmış oluyoruz.”


Rektör Yarılgaç ayrıca, katılımcıların 14 Mart Tıp Bayramı'nı da kutladı.


Konuşmaların ardından, ‘doktor öğretim üyesi unvanını' almaya hak kazananlar, akademik kıyafetlerini giydi.


Programa, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer ve davetliler katıldı. Program, ikram sunumuyla son buldu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.