Ordu’da trafikte mendil satan çocukların ailesine ceza kesilecek

Ordu’da düğün konvoylarında araçlardan para alabilmek için araçların önüne aniden çıkan, trafik ışıklarında bekleyen araçların camlarını silmek ve araçlardaki kişilere kağıt mendil, çiçek, su gibi eşyaları satmaya çalışan, bunu yaparken hem kendi can güvenliklerini, hem de genel trafik güvenliğini tehlikeye düşüren ve reşit olmayan çocukların veli veya vasilerine Kabahatler Kanunu’na göre ceza kesilecek.


28 Eylül 2017 12:18


Ordu Valiliğince çocukları korumak, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla ‘Kamu Düzenini Bozan Bazı Fiillerin Önlenmesi’ne yönelik karar alındı. Karar kapsamında, Ordu sınırları içerisinde bulunan tüm kavşaklar, ana caddeler, parklar ve buna benzer kamuya açık kentsel mekanlar başta olmak üzere; araç ve yaya trafiğinin düzenini ve akışını bozan, bu akış içerisinde çocukların can güvenliğini tehlikeye sokan, araç camı silmek, mendil, çiçek, hediyelik eşya satmak, düğün konvoylarının önünü kesmek gibi davranışları önlemek için bir dizi tedbir ve uygulama yürürlüğe konuldu.


Çocukların can güvenliğini tehlikeye sokacak olumsuz davranışları önlemeye, toplumun huzur ve güvenliğini korumaya yönelik karara aykırı davranan çocukların veli veya vasileri hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32.maddesi uyarınca ’emre aykırı davranıştan’ idari para cezası uygulanacak.


Düğün konvoylarında araçlardan para alabilmek için araçların önüne aniden çıkan, trafik ışıklarında bekleyen araçların camlarını silmek ve araçlardaki kişilere kağıt mendil, çiçek, su gibi eşyaları satmaya çalışan, bunu yaparken hem kendi can güvenliklerini, hem de genel trafik güvenliğini tehlikeye düşüren ve reşit olmayan çocuklar; öncelikle kanuni yakınlarına teslim edilecek. Yaptıkları fiilin devam etmesi halinde ise, Sosyal Hizmet Mevzuatının ön gördüğü prosedürün tamamlanıp koruma altına alınmalarına kadar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı merkezlerde muhafaza ve kontrol altında bulundurulacak.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ORDU HAVA DURUMU
18
°
C
Az Bulutlu
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  18°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  15°C
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  15°C
 • Salı
  Yağmurlu
  13°C
Reklamı Geç