Ordu’da yollara 19 bin fidan

Ordu’da karayolu ağaçlandırma çalışmaları kapsamında son 14 yılda 19 bin fidan dikildiği belirtildi.

Ordu’da yollara 19 bin fidan

28 Eylül 2017 10:45


Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında başlatılan karayolları ve otoyol kenarlarının ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Ordu’da karayolu ve otoban kenarları ağaçlandırıldı. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003-2016 yılları arasında 18 bin 910 fidan toprakla buluşturuldu.


Giresun Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak, yol kenarına dikilen ağaçların ve diğer bitkilerin, özellikle yerleşim yerlerinde yoldan çevreye yayılabilecek gürültüyü engellediğini belirtti. Bu çalışmaların yollarda yaşanabilecek toz ve hava kirliliğini de önlediğini belirten Bölge Müdürü Kodalak, "Havanın oksijen miktarını da artıran bu ağaçlandırmalar aynı zamanda güneşin kavurucu sıcaklığında ağaçlar arasında rahat ve huzurlu seyahat imkanı sağlıyor" dedi."Toz, hava ve gürültü kirliliğini önlüyor"


Yol kenarı ağaçlandırmalarının basit bir ağaçlandırma olmadığını vurgulayan Kodalak, "Yol kenarı ağaçlandırmalarıyla, kış şartlarının hüküm sürdüğü bazı bölgelerde fırtına sebebiyle oluşabilecek olumsuzluklar da engelleniyor. Duvar olma özelliği gören bu ağaçlar karayolunda oluşabilecek kar yığılmalarının önüne geçerek emniyetli bir şekilde seyahat edilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca ağaçların yaprakları ses yönüne dik gelecek şekilde ve birbirini örtecek biçimde konumlandırılmasının gürültü ile mücadelede daha faydalı olduğu bilinmektedir. Yolun şekline, yol şevine, bitki örtüsünün çeşidine, yeşil kuşağın genişliğine bağlı olarak gürültü seviyesinde azalma olmaktadır. Ayrıca böyle bir yeşil kuşak civarda yaşayanların trafik gürültüsünden ve görüntü kirliliğinden rahatsızlıklarını önemli ölçüde azaltmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.


Veysel Kodalak ayrıca gidiş geliş ve refüjlerde ağaçlandırma imkanı olan yollarda yapılan çalışmalarla geceleri karşı istikametteki araçların farlarının sürücüler üzerindeki olumsuz etkilerinin de önlendiğini belirtti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ORDU HAVA DURUMU
28
°
C
Çok Bulutlu
 • Salı
  Çok Bulutlu
  28°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  27°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
Reklamı Geç