Çay Sektöründe Kümelenme Gerçekleşecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü tarafından Rize’de " Kümelenme Destek" Programı kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme eğitimi verildi.

Çay Sektöründe Kümelenme Gerçekleşecek

24 Ağustos 2017 15:04


Eğitim sonunda Rize’de bir çay kümelenmesi oluşturulması ve bu destek programına başvuru yapılması kararı alındı.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünden Uzman Haşim Cihan Demirköprülü, Kümelenme Destek Programı’nın amacı; kümelenme birlikteliklerinin başlatılması, etkin bir şekilde ilerletilmesi amacıyla gerekli işbirliği ortamının güçlendirilmesi olduğunu belirterek, " Ülkemiz, Dünyanın en büyük çay üreticisi ülkeleri arasında yer almasına rağmen bu güne kadar bazı istisna yıllar hariç, Dünya çay ihracatından potansiyeli ölçeğinde pay alamamıştır. Ülkemizin çay ihracatının gelişememiş olmasının altında yatan en önemli etmenler rekabet edilebilir bir fiyata erişmedeki zorluklar ve uluslararası rekabet ortamını göğüsleyecek kalite ve pazarlama bilincindeki yetersizliklerdir. Bu program kapsamında Rize’nin en önemli geçim kaynağı olan çay sektöründe etkin bir kümelenme oluşturarak çay sektörünün rekabetçi gücüne katkı sağlanacak. Ayrıca Türk çay sektörünün rekabet edebilirliğinin, yenilikçiliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesi, küresel ihracattan daha fazla pay alınması, nitelikli işgücüne sahip, çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüştürülmesi sağlanacaktır.


Rize Ticaret Borsası koordinatörlüğünde yürütülecek çay sektöründe kümelenme programı çay sektöründe öncü 20 firmayla beraber gerçekleştirilecektir"dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

RİZE HAVA DURUMU
7
°
C
Yağmurlu
 • Çarşamba
  Yağmurlu
  7°C
 • Perşembe
  Karla Karışık Yağmurlu
  5°C
 • Cuma
  Yağmurlu
  5°C
 • Cumartesi
  Yağmurlu
  5°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç