Rize’de yatay mimari için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanı Recep Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dikey değil, yatay mimarı” dediği proje üzerinde çalışan mimarlar çözüm önerilerini sundular.

Rize’de yatay mimari için çalışmalar başladı

05 Ekim 2017 12:13

Çarpık ve çözümü zor alan kent yapısına sahip olan Rize’de modern bir şehircilik için çeşitli üniversiteler önerilerde bulundu.


Yüzde 20-25 lık bölümü dolgu olan Rize’de çarpık yapılaşma ve şehrin modern şehir haline gelebilmesi için çeşitli üniversiteler yaptıkları projeler ile Belediye karşısına çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın üzerinde durduğu “ Dikey değil, Yatay mimarı” projesi üzerinde çalışan çeşitli üniversiteler şehrin planı üzerinde ürettikleri projeler ile Rize Belediye meclis salonunda sunumlar yaparak “Yeni Şehir“ projesini Rize belediyesi mühendis ve mimarlarına aktardılar.


Rize Belediyesi meclis salonunda kentsel tasarım vizyonu projesi sunumunda Kentsel ve kırsal mekâna yeniden bakış adı altında ki sunumda konuşan Prof. Dr. Güzin Konuk kendi hazırladığı kentsel tasarım konusunda ki bilgilerini aktardı, “ Dikey değil. Yatay mimarı” üzerinde çalıştıklarını belirten Konuk” Rize’nin denizle ve ırmaklarla olan bütünlüğünün zenginleştirilerek artırılması gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Hürriyet Öğdül ise Rize için hazırladığı Köy tasarım rehberleri konusunda bilgiler vererek Dünyada ve Türkiye de köy tasarımları konusunda yapılan çalışmaları aktardı. Sunumlar karşılıklı soru cevap olarak tamamlandı.


Toplantıya dinleyici olarak Rize Valiliği, Rize İl Özel İdaresi, Rize Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

RİZE HAVA DURUMU
29
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
Reklamı Geç