Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli ‘Alzheimer Gününü’ unutmadı

Halk Sağlığı Sakarya İl Müdürlüğü Kronik Hastalıklar Yaşlı Sağlığı ve Engelliler Birimi Arifiye’de ‘21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ nedeniyle bir etkinlik düzenledi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli ‘Alzheimer Gününü’ unutmadı

27 Eylül 2017 17:32


Arifiye Toplum Sağlığı Merkezinin de katılımıyla Kültür Merkezi önündeki meydanda gerçekleştirilen etkinlikte "Alzheimer Hastalığını Geri Döndürmek Mümkün Değil Ancak Yavaşlatmak Elimizde" teması üzerinde duruldu. Sağlıklı yaşam aracıyla kurulan stantta deneyimli sağlık personeli tarafından vatandaşlar alzheimer konusunda bilgilendirildi. Konuya dikkat çekmek amacıyla çeşitli afişlerle kahvehane, kafeterya, lokanta gibi mekanlar dolaşılarak bulunan vatandaşlara da personel tarafından bilgi verilerek el kitapçığı dağıtıldı.


Halk Sağlığı Sakarya İl Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’de ‘Dünya Alzheimer’ gününün aslında, bugün unutanları hatırlama günü anlamına geldiğini belirterek, alzheimerın yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olduğunu söyledi.


Bunama ya da demans olarak bilinen alzheimer hastalığının günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engellediğini ifade eden Öğütlü, "Alzheimerın oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek azaldığını düşünürsek 30-40 yıl sonra alzheimerın önemli bir sağlık sorunu olmaması için şimdiden dikkat etmeliyiz. Yani gençlik yıllarından itibaren bu hastalık hakkında bilgi edinerek önlemlerimizi alıp sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sosyal aktivitelerde bulunmak, sigara, alkol kullanmamak, sağlıklı beslenmek gibi davranışları hayatımızın merkezine almak örnek olarak verilebilir” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

SAKARYA HAVA DURUMU
30
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  32°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  32°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  31°C
Reklamı Geç