Haliliye Belediyesinden Harran Üniversitesinde aşure ikramı

Haliliye Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesinde düzenlenen Mah-ı Muharrem ve Aşure Programı kapsamında 2 bin öğrenci ve akademisyene aşure ikramında bulundu.

Haliliye Belediyesinden Harran Üniversitesinde aşure ikramı

02 Ekim 2017 16:46


Harran Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Haliliye Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen Mah-ı Muharrem ve Aşure Programı etkinliği, Osmanbey yerleşkesinde gerçekleştirildi. Programa Başkan Fevzi Demirkol, Başkan Yardımcısı Aysel Göncü, Meclis üyeleri Hande Çankaya, Abdurrahman Beyaz, Mehmet Toprak ve Nusret Kaya, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Burhan Akpunar ve Prof. Dr. Şerefattin Çelik ile öğrenciler katıldı. İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömer Sabuncu’nun konuşmacı olduğu programın açılışında kürsüye çıkan Başkan Demirkol, Muharrem ayının önemini anlattı. Muharrem ayının paylaşma ayı olduğunu vurgulayan Başkan Demirkol, konuşmasında şunları kaydetti:


“Bu etkinlikte bizi bir araya getiren Cenab-ı Hakk’a hamdolsun. Muharrem ayının bizim için ayrı bir önemi var; bilindiği gibi Hicri takvimin başlangıcıdır. Hicri Takvim, ResulAllah hazretlerinin Mekke’den Medine’ye hicretiyle başlıyor. Daha öncesinde, bilhassa da Şanlıurfa’da bütün kira sözleşmelerinin ve bütün anlaşmaların başlangıcı, Muharrem ayıdır. Muharrem ayı, paylaşma ayı, yine aynı şekilde cahiliye dönemindeki Araplarda da uygulanan haram aylardan birisidir ve Resulallahın gözümün nuru diye ifade ettiği Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehadetidir. Muharrem ayında aşure etkinlikleri yapılmaktadır ve aşure orucu tutulmaktadır.”


Başkan Demirkol, konuşmasının ardından aşure kazanının başına geçerek öğrencilere ve akademisyenlere aşure ikramında bulundu. 2 bin kişiye dağıtılan aşurenin ardından Başkan Demirkol, öğrencilerle ve akademisyenlerle sohbet ettikten sonra yerleşkeden ayrıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ŞANLIURFA HAVA DURUMU
15
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  15°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  12°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  12°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  11°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç