Siirt’te fıstık toplama çalışmaları sürüyor

Yaklaşık 350 bin TL gelirle Siirt ekonomisine önemli bir getiri sağlayan fıstığın toplama çalışmaları sürüyor.

Siirt’te fıstık toplama çalışmaları sürüyor

28 Eylül 2017 12:35

Bu yıl 40 bin tonu bulan yaş fıstık rekoltesi ile Gaziantep ve Şanlıurfa’yı geride bırakan Siirt’te, fıstık fiyatlarının yüksek olması üreticilerin yüzünü güldürüyor.


Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, fıstık toplama çalışmalarının devam ettiği Siirt’te, bu yıl iyi bir rekolte elde edilmesine rağmen fiyatların yükselmesinin arz, talepten kaynaklandığını aktardı. Siirt fıstığına sadece il içinde değil 81 ilden rağbet geldiğini kaydeden Murat, "Fıstık biliyorsunuz ilimiz için ekonomik değeri olan bir üründür. Tarımsal hasıla anlamında en fazla hasıla elde ettiğimiz bir ürün. Rekolte geçen yıla oranla yüksek. Geçen yıl mevsimden kaynaklanan olumsuzluktan dolayı rekolte düşüktü. Bu yıl ise mevsimden kaynaklanan bir sorun olmadığı için, havalar güzel gitti için fıstıkta yüzde 30, yüzde 40 ve yüzde 50 dolayında rekolte artışı var. Bu da üretici ve satıcıyı memnun etti. Üreticilerle yaptığımız çalışma teknik heyetin sahada yaptığı araştırma sonucunda bu kanaate vardık. Bu da doğal olarak üretici ve satıcıyı memnun ediyor" dedi.


Fiyatlara da değinen Murat, geçen yıla oranla satılan fıstığın bu yıl da 45-50 liraya kadar yükseldiğini tahmin ettiklerini söyledi. Murat, "Bu sene Gaziantep ve Şanlıurfa gibi fıstığın yoğun olduğu illerde mevsimden kaynaklanan sorunlar yüzünden ciddi bir rekolte düşüklüğü var. Bu nedenle oradaki tüccar ve üreticilerin ilimize gelerek fıstığa rağbet göstermesi ister istemez arz, talep dengesi fiyatlara da yansıyor. Bu da fıstığın belli bir rakam üzerinde kalmasını sağlıyor. Çünkü fıstığa sadece Siirt içinde değil il dışında da ciddi bir talep var. Talep olduğu müddetçe rakamlar doğrudan kendi fiyatına göre oluşuyor" diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

SİİRT HAVA DURUMU
40
°
C
Sıcak
 • Cumartesi
  Sıcak
  40°C
 • Pazar
  Sıcak
  38°C
 • Pazartesi
  Sıcak
  38°C
 • Salı
  Sıcak
  38°C
Reklamı Geç