Siirt’teki FETÖ davasının görülmesine devam edildi

Siirt’te 93’ü tutuklu, 320 sanığın yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasının görülmesine devam edildi.


05 Eylül 2017 15:55


Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması çerçevesinde haklarında dava açılan 93’ü tutuklu, 320 sanığın yargılanmasına, sanıkların ifadelerinin alınmasıyla devam edildi. Duruşmada savunma yapan eski Uzman Çavuş İbrahim Tuncer, ilk defa mezkur mahal operasyonuna katıldığı için hangi amaçla Siirt’te getirildiğini bilmediklerini belirterek, sadece operasyon için kendilerine hazırlanma talimatı verildiğini, zırhlı araçlarla valilik önüne geldiklerinde bir şeylerin yolunda gitmediğini orada algıladığını ileri sürdü. Darbe girişiminin yaşandığını ancak askeri birliğe döndüklerinde anladığını iddia eden Tuncer, yasadışı hiçbir emir almadığını, silah sıkmadığını, kanunsuz bir talimatta bulunmadığını aktardı.


Uzman Çavuş İrfan Yılmaz ise, Eruh 2. Tabur Komutanlığında görev yaptığını, mezkur mahal operasyonu için Siirt Valiliği binası önüne geldiklerini, valilik önüne geldiklerinde de küçük bir grubun ellerinde bayraklarla araçların önünde durduğunu söyledi.


Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle mahkeme salonuna bağlanan eski Uzman Çavuş Nizamettin Peltek ise kent merkezinde çok sayıda terör örgütü mensuplarının şehre sızdığı bilgisi üzerine terör yuvalarına operasyon emriyle kente geldiklerini öne sürdü.Sanığa telefonundaki mesaj gösterildi


Duruşmada, Mahkeme Başkanı Saim Karakaya, tutuksuz sanıklardan İbrahim Torlak’a savunmasının ardından, 15 Temmuz gecesi telefonunda kayıtlı bir kişi ile WhatsApp’tan yaptığı konuşmadaki "Hulusi Akar serbest bırakılmış. Bizi çektiler. Şimdi biz de valiyi almıştık" mesajını sordu. Sanık Torlak da olay gecesi yeterli düzeyde internet olmadığını, telefondan müzik dinlediğini belirterek, mesajı hatırlamadığını ve bunları açıklayacak durumda da olmadığını söyledi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Reklamı Geç