İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Suriyeli mülteci, yardım değil iş istiyor

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle 3 yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye’ye sığınan ve Siirt’e yerleşen Suriyeli mülteci Abdurrahman Ali, bir yıldır komşularının yardımıyla ayakta durmaya çalıştıklarını belirterek, yardım değil, iş istediğini ifade etti.

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle 3 yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan ve Siirt'e yerleşen Suriyeli mülteci Abdurrahman Ali, bir yıldır komşularının yardımıyla ayakta durmaya çalıştıklarını belirterek, yardım değil, iş istediğini ifade etti.


Suriyeli 6 nüfuslu Ali ailesi, ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle 3 yıl önce Türkiye'ye sığındı. Siirt'e yerleşen aile, Aydınlar Caddesi üzerinde 2 odalı bir ev tutarak, burada yaşamaya başladı. Ailenin bir ferdi geçtiğimiz yıl ülkesine dönerken, baba Abdurrahman Ali, eşi ve 3 kızının hayatını idame ettirebilmek için çeşitli işlerde çalıştı. En son İşkur bünyesinde geçici işçi olarak çalışan Ali, bir yıldır iş bulamıyor. Komşularının yardımıyla hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını anlatan Ali, yardım değil iş istediğini belirtti.


Hayırseverlerden gıda ve giyim yardımı yerine ayaklarının üzerinde durabileceği, üç yetişkin kız çocuğuna bakabileceği düşük ücretli bir iş istediğini aktaran Abdurrahman Ali, "Suriye'de halimiz vaktimiz çok iyiydi. Evimiz, iş yerimiz vardı. Herkes gibi biz de kaçarak Türkiye'ye sığındık. Bir yıldan fazla bir camide temizlikçi olarak çalıştım ama bir yıldan fazladır boştayım. Sabırlı olmaya çalışıyorum ama sıkıntılar beni hasta etti. 43 yaşındayım ama kendimi 55-60 yaşında gibi görüyorum. Hayırseverlerin ve bazı komşuların yardımıyla hayatımızı idame ettiriyoruz. Aylık 250 TL kira ödüyorum, ister istemez evin masrafları da var. Bana tutunabileceğim, ayaklarımın üzerinde duracağım, aileme bakabileceğim bir iş arıyorum hem de çok düşük ücrette" dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.