Sinop’ta Ülkü Ocaklarından Barzani’ye tepki

Sinop’ta Ülkü Ocakları üyeleri, yaptıkları eylemle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’ye tepki gösterdi.

Sinop’ta Ülkü Ocaklarından Barzani’ye tepki

21 Eylül 2017 14:20


Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi önünde Ülkü Ocakları üyeleri protesto gösterisi düzenledi. Çok sayıda gencin katıldığı gösteride Ülkü Ocakları Sinop İl Üniversite Birim Başkanı Emre Soylu yaptığı konuşmada, “Öncelikle burada toplanmamızın sebebi Peşmerge başı atadan katil Barzani’nin kadim Türk şehri Kerkük’ü hayasızca, sahiplerinden emir alarak aşiretinin topraklarına katmak için 25 Eylül’de yapılacak olan sözde referandumdur. Irak’ın en büyük ikinci petrol rezervine sahip Türkmen şehri Kerkük’ün geleceği bir oldubittiye getirilmeye çalışılmaktadır. 40 yıl öncesinde nüfusunun yüzde 90’ı Türkmen olan Kerkük’ün ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgalinden sonra bu aşiret başının ilk hedefi tapu kadastro binaları ve nüfus daireleri olmuştur. O yıllarda bugün yapmaya çalıştıkları sözde referandum için bölgenin demografik yapısı tahrip edilmiştir. Bu referandum sonucunun sadece Kerkük ile sınırlı kalmayacağı gün gibi aşikardır. Sözde referandum için ’evet’ çalışmalarında kullanılan pusulalarda ’Kürdistan bölgesi ve dışındaki Kürt topluluklarının bağımsız kalmasını istiyor musunuz?’ sorusu bunun en açık göstergesidir. Bin yıldır Türkmen yurdu olarak bilinen Kerkük, Musul, Telafer bu vesileyle hakimiyet altına alınmak istenmektedir” dedi.


Kerkük’ün Türkiye için önemini vurgulayan Soylu, “Bizim için Kerkük gurbet değil vatandır. Kerkük bizim hududi milli sınırlarımız içindedir. Peşmerge başı tüm uyarılara rağmen sözde referandum rüyasından uyanmamaktadır. Düne kadar önümüzde eğilip el pençe duran, muhataba alınmak için kırk takla atan şahsiyetsiz bugün tüm dünyanın gözü önünde Türk milletine ve Türk İslam coğrafyasının umudu olan Türkiye’ye rest çekme gafletinde bulunmaktadır. Bilinmesini isterim ki biz gönlümüzdeki vatana sınır çizmedik. Kerkük canımızdan can, kanımızdan kandır” diye konuştu.


Eylem, dua ve tekbirlerle son buldu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

SİNOP HAVA DURUMU
27
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  27°C
Reklamı Geç