Köylüler kış hazırlıklarına devam ediyor

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde kış öncesinde köylüler hazırlıklarını sürdürüyor.

Köylüler kış hazırlıklarına devam ediyor

30 Eylül 2017 10:53

Çetin kış koşullarına hazırlanan Beytüşşebaplılar hayvanlarına meşe yaprakları toplamak için dev ağaçları budayıp köylerine getiriyor.


Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine Bağlı köylerde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan köylüler kış aylarına hazırlık çalışmalarına her yıl olduğu gibi bu yıl da erken başladı. Ormanlara giden köylüler meşe yapraklarını alıp köylerine getirerek kış aylarında hayvanlarına yem bulmak için yoğun bir mesai harcıyor. Her yıl aynı işleri yaptıklarını belirten Faruk Temel ve Ali Bildik isimli köylüler bir türlü işlerin bitmediğini ancak mecbur oldukları için çalıştıklarını söyledi. Faruk Temel, "Yıllardır bu işleri yapıyoruz eylül ve ekim aylarına yakın tarihlerde bu işleri yapıyoruz. Ağaçlara zarar vermeyecek şekilde köylüler olarak ortaklaşa bir kararımız sonucu sadece yaprak ve dalları kesiyoruz. Budama oluyor bir nevi topladığımız meşe yapraklarını evimize götürüp kış aylarında hayvanlarımıza yedireceğiz" dedi.


Günlerce ormanlık alanlarda çalışan köylüler her yıl ayrı bir bölgeyi kestiklerini bu yüzden ağaçların hem daha gürleştiğini hemde büyüdüğünü söyledi. Kışlık odun için ise kuru ağaçları topladıklarını belirten köylüler kar yağana kadar köylerde bu yoğunluğun devam edeceğini dile getirdi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ŞIRNAK HAVA DURUMU
33
°
C
Az Bulutlu
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  33°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  33°C
 • Pazartesi
  Az Bulutlu
  33°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  34°C
Reklamı Geç