Bakan Yılmaz, Sivas’ta Muharrem ayı iftarına katıldı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cem Vakfı Sivas Şubesi tarafından düzenlenen Muharrem ayı iftarına katıldı.

Bakan Yılmaz, Sivas’ta Muharrem ayı iftarına katıldı

30 Eylül 2017 22:23

Konuşması sırasında duygusal anlar yaşayan Bakan Yılmaz, Muharrem ayının imam Hüseyin’i anma ve anlama ayı olduğunu söyledi.


Bakan Yılmaz Sivas temasları kapsamında Cem Vakfı tarafından düzenlenen oruç açma programına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Muharrem ayının matem ve yas ayı olduğunu belirten Yılmaz, bu ayın imam Hüseyin’i anma ve anlama ayı olduğunu aktardı. Konuşması sırasında duygusal anlar yaşayan Bakan Yılmaz, Kerbela’nın insanlara zulüm ile abad olunmayacağını gösterdiğini dile getirerek, "Kazanan her zaman haklı ve mazlum olandır. Yezid’e lanet olsun. Şehitler şahı imam Hüseyin’e rahmet olsun. Kerbela’yı anlamak hazreti Hüseyin’in değerlerine sahip çıkmakla, yürüdüğü yolda yürümekle, yaşadığı gibi yaşamakla mümkündür" dedi."Safımızla, mücadelemizle imam Hüseyin’in yanındayız"


Kerbela’nın insanlara sevgiyi yaşatmayı öğrettiğini aktaran Yılmaz, "Safımızla, mücadelemizle imam Hüseyin’in yanındayız. Bugün bize düşen, Kerbela’ların acısından, mateminden hareketle Müslümanların arasındaki birliği, beraberliği, kardeşliği anlamaktır. Bu topraklarda herkesin kendi inancıyla, istediği şekilde, başka birisinin tarifine ihtiyaç olmaksızın, özgürce yaşamanın önündeki bütün engelleri kaldırmaktır. Nasıl farklı türler tek kazanda kaynayınca, aynı ateşte pişince, birlikte yanınca aşure gibi daha değerli hale geliyorsa, toplumlar da aynı dertleri, sıkıntıları paylaşınca, zorluklara katlanınca daha iri, daha diri olurlar. Bu da bu toplumun en büyük gücüdür. Biz bu güce sahibiz. Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, İstiklal Savaşı’nda biz bu birliği gösterdik, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak gördük, bundan sonra da görmeye devam edeceğiz. Çokluk içinde birliği, kesret içinde vahdeti savunduğumuzda imam Hüseyin ve Kerbela’yı anlayacağız. Allah birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Bizi hak yoldan ayırmasın. Bizleri zalimlerin değil, mazlumların yanında olanlardan eylesin. Davamız birlik, gayemiz dirlik hak Muhammed Ali yolu olsun" şeklinde konuştu.


Konuşmanın ardından Alevi dedesinin duasıyla birlikte lokma yendi. İftar programına Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Bakan Yılmaz daha sonra Melih Delibaş- Esra Koçtürk çiftinin öğretmenevindeki düğün törenine katıldı. Yılmaz, genç çifte mutluluklar diledi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

SİVAS HAVA DURUMU
30
°
C
Az Bulutlu
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  30°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  28°C
Reklamı Geç