Muhtarlar "evlendirme" yetkisi istiyor

Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, muhtarlara da ’evlendirme’ yetkisi verilmesini istediklerini söyledi.Tokat’ta 19 Ekim Muhtarlar Günü…

Muhtarlar

19 Ekim 2016 12:51

Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, muhtarlara da ’evlendirme’ yetkisi verilmesini istediklerini söyledi.
Tokat’ta 19 Ekim Muhtarlar Günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşma yapan Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, ilk defa muhtarlar gününün kutlanmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere genelgenin yayınlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Gökrem, kuruluşundan bu yana 187 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesi 21. Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir köy ve mahalle kanununa ihtiyaç duymakta olduğunu söyledi. Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların 2972 sayılı Kanun çerçevesinde muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmesini talep eden Başkan Gökrem, "5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 9. maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanınmalıdır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik yapılarak muhtarlar tarafından düzenlenecek bir belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Mahalle muhtarlarına da evlendirme yetkisi verilmelidir. Sosyal güvencesi olmayan muhtar seçildikten sonra doğrudan Bağ-Kur kapsamına dahil edilen muhtarlarımızın sosyal güvenlik primlerinin İçişleri Bakanlığı’nca doğrudan yatırılmalıdır. Muhtarın izin hakları bir kanunla düzenlenmelidir. En az 2 dönem görev yapmış muhtarların görev sonrası silah ruhsatlarından alınan harçlar da kaldırılmalıdır. Muhtarların sağlıklı bir yapıya kavuşturulması için Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalıdır.” diye konuştu.
Törene Tokat Valisi Cevdet Can, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, kurum müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sonrası heyet, Tokat Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun da katıldığı ziyarette konuşma yapan Vali Can, mahallelerde ne varsa köylerde de olmasını istediklerini ifade ederek, "Yol sorunu artık bitsin. Yani artık kimse benim yolum yok diye gelmesin istiyoruz. İkincisi su meselesi bitsin. Zaten bitti ama kaynaklardan gelen bir takım sorunlar devam edebiliyor. Üçüncüsü de köyler de çamurdan kurtulsun, şehirler gibi parke olsun. Ayağınız çamura değmesin. Çocuklar için oyun alanları olsun. Bunlarla ilgili Özel İdaremizle birlikte epey bir yol kat ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da hem belediyelerimize hem Özel İdareye araç-gereç desteği sözü verdi" diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

TOKAT HAVA DURUMU
27
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  26°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  26°C
 • Cuma
  Yer Yer Sağnak Yağışlı
  28°C
Reklamı Geç