İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Tokatlı kadınlar ortak akıl toplantısında bir araya geldi

Tokat’ta İŞGEM tarafından yürütülen ’Meslekte Dikiş Tutturan Kadınlar Projesi’ kapsamında bir araya gelen kadınlar istihdam konulu bir ortak akıl toplantısı gerçekleştirdi.

Tokat'ta İŞGEM tarafından yürütülen 'Meslekte Dikiş Tutturan Kadınlar Projesi' kapsamında bir araya gelen kadınlar istihdam konulu bir ortak akıl toplantısı gerçekleştirdi.


Tokat İş Geliştirme Merkezi (TİŞGEM) tarafından yürütülen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 'Hayat Boyu Öğrenme II' kapsamında hayata geçirilen 'Meslekte Dikiş Tutturan Kadınlar Projesi'nin kadın istihdamı konulu ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya bürokratlar, kamu kurumu yöneticileri, sivil toplum kuruluşu liderleri, işverenler, işsiz kadınlar, tekstil sektörünün önde gelenleri ve projede kurs gören bayanlar katıldı. Moderatörlüğü Dç. Dr. Nurper Ülküer tarafından yapılan toplantının kadın istihdamına yönelik bir çok soruna çözüm önerisi getirdiğini söyleyen TİŞGEM Müdürü Yüksel Tokuşçu, Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) öncülüğünde kurulan TİŞGEM'in, 60 kadına AB projesi kapsamında 8 yüz 48 saat ders verildiğini ve bu kadınların büyük bölümünün tekstil sektöründe istihdam edildiğini söyledi. Tokuşçu: "Kadınların eğitim ve istihdama katılımlarını engelleyen birçok faktör bulunmakta. Bu açıdan mesleki eğitimler, istihdam yaratmak ve istihdamın sürekliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için oldukça önem arz ediyor. Biz TESOB ve TİŞGEM olarak sosyal sorumluluğunun bilincinde bir meslek kuruluşu olarak Tokat'ta kadın istihdamının geliştirilmesi çabasındayız. Projemizde, kadınlarımıza meslek edindirmekle birlikte yaptığımız bir diğer çalışma ise; Tokatta kadınların istihdam edilmelerinin önündeki engellerin belirlenmesi ve bu engellerin azaltılması amacıyla bir araştırma yapılmasıdır. Bu araştırma çerçevesinde raporumuzu hazırladık. Yaptığımız ortak akıl toplantısında ise bu bulgulardan faydalanarak Tokat'ımız da kadınların istihdam oranını yükseltebilmek için neler yapılacağına ilişkin bir öneri paketi oluşturuldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.