Tokat’ta hicret koşusu

Tokat Anadolu Gençlik Spor Kulübü tarafından bu yıl 17.

Tokat’ta hicret koşusu

24 Eylül 2017 16:40

düzenlenen Hicret Koşusu’nda 44 sporcu ter döktü. 28 Şubat sürecinde 7 yıl boyunca yapılmasına izin verilmeyen etkinlik Türkiye’de sadece Tokat’ta gerçekleştiriliyor.


Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye gerçekleştirdiği Hicret’in yıl dönümünde ve aynı zamanda Hicri Takvim’in ilk ayı olan Muharrem ayının başında düzenlenen koşuya 44 lisanslı sporcu katıldı. Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan etkinlikte yaşları 10 ile 17 arasında değişen sporcular bin 500 metrelik mesafeyi ilk önce tamamlayan olmak için ter döktü. 4 farklı kategoride derecelendirme yapılan organizasyonda; Yıldız Erkekler Birincisi Mert Serhat Aslan, U-15 Erkekler Birincisi Mustafa Kılıç, U-12 Erkekler Birincisi Selahattin Çetin, U-12 Kızlar Birincisi ise Sıla Çam oldu. Dereceye giren sporculara Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle madalyaları verildi.


Türkiye Atletizm Federasyonu İçanadolu Bölge Sorumlusu ve Milli Takım Antrenörü Abdullah Yılmaz düzenlenen organizasyonun Türkiye’de sadece Tokat’ta düzenlendiğine dikkat çekerek, bu koşunun manevi boyutunun kelimelerle ifade edilemeyecek büyüklükte olduğunu söyledi. Yılmaz, "Her yıl Muharrem ayının ilk haftasında düzenlediğimiz Hicret Koşusu’nun bu yıl 17’incisini düzenledik. 28 Şubat sürecinde 7 yıl ara vermiştik. İlki 30 Kasım 1993 yılında yapılmıştı. Bu müsabaka sadece sportif bir müsabaka değil, Hicri yılbaşının, Muharrem ayının önemi ve böyle bir kutsal ayda öğrencilerimize, sporcularımıza, böyle özel bir günde yarışma düzenliyoruz" dedi.


Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, bu koşunun 28 Şubat sürecinde 7 yıl boyunca yapılmasına izin verilmediğine dikkat çekti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

TOKAT HAVA DURUMU
34
°
C
Az Bulutlu
 • Cuma
  Az Bulutlu
  34°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç