Trabzon, iklim dostu ve sürdürülebilir geleceğini planlıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir ve iklim dostu bir kent oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor.

Trabzon, iklim dostu ve sürdürülebilir geleceğini planlıyor

17 Nisan 2018 14:55


Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı ile Demir Enerji firması işbirliği ile kentin enerji akışlarının haritasını çıkaracak olan Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanteri’nin (sera gazları envanterini) hazırlanması için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.


Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde birçok kurum ve kuruluşun katılımıyla Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanteri’nin hazırlanması kapsamındaki bilgilendirme toplantısında küresel iklim değişikliği ile birlikte dünya ve Türkiye’de sera gazı salımları ve Türkiye’de yerel yönetimlerin iklim değişikliği ile mücadele çabaları hakkında genel bilgilendirme yapılarak süreç içerisinde uygulanacak yöntemler tartışıldı.


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yeryüzünde yaşamı tehdit eden en önemli unsurlar olduğunu söyledi. Gümrükçüoğlu, “Çağımızda gün geçtikçe yaşamımızı kolaylaştıran ve zenginleştiren birçok yeni teknoloji ve buluşun gündelik yaşamımıza girdiğine şahit olmaktayız. Bu gelişmelerin bizlere daha kaliteli bir yaşam sunmasına rağmen çevreye olumsuz etkileri göz ardı edilmez bir gerçektir. Bu noktada yeryüzündeki yaşamı tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olarak karşımıza küresel ısınma ve iklim değişikliği çıkmaktadır. Birçok bilimsel araştırma ile küresel ısınmanın temel sebebi fosil yakıtların (petrol, kömür, doğalgaz) kullanılmasıyla atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) gazı oranındaki hızlı artış ve bunun sonucu atmosferdeki sera etkisi oluşturması olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda şehrimizin enerji akışlarının haritasını çıkaracak olan Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanteri’nin (sera gazları envanterini) hazırlanması için bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdik. Süreç içinde uygulanacak yöntemleri tartıştık. Trabzon’umuzu dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline getirmek için çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ederken bu konuda da sorumluluklarımızı fazlasıyla yerine getiriyoruz” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

TRABZON HAVA DURUMU
28
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  28°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
Reklamı Geç