İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Trabzon'dan Vietnam'a yapılan ihracatta yüzde 274 artış

Türkiye’nin en çok ihracat yapılan 16 nci ili olan Trabzon’dan 2018 yılı ilk 5 ayında 105 değişik ülkeye ihracat yapılırken, en fazla ihracat yüzde 37,9 oranındaki artış ile Rusya Federasyonu’nu oldu.

Türkiye'nin en çok ihracat yapılan 16 nci ili olan Trabzon'dan 2018 yılı ilk 5 ayında 105 değişik ülkeye ihracat yapılırken, en fazla ihracat yüzde 37,9 oranındaki artış ile Rusya Federasyonu'nu oldu.


İlk 5 ayda Trabzon'dan 415 milyon 391 bin 123 Dolar tutarında gerçekleşen ihracatta Rusya Federasyonu'ndan sonra Avrupa Ülkeleri ön planda yer almasına rağmen, son yıllarda Uzak Doğu Ülkelerine yapılan ihracatta yüksek oranlı artışlar yaşandı. 5 aylık dönemde Trabzon ‘dan Vietnam'a yapılan ihracat 6 milyon 634 bin 283 Dolar olarak gerçekleşirken bir önceki yılın aynı dönemine göre bu oran 274 kat artış gösterdi.


Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Trabzon'dan her geçen gün ihracatın arttığına dikkat çekerek “Ülkemizin önde gelen ihracatçı illeri arasında yer alan Trabzon, ihracattaki başarısını her geçen gün artırarak, Trabzonlu ihracatçılarımızın Trabzon'da üretimini gerçekleştirdiği ürünleri Vietnam'a ihraç etme başarısını göstermiştir. Büyük gurur duyduğumuz bu ihracatçılarımız Vietnam'a Trabzon'da kendi tesislerinde üretimini yaptıkları Cerrahi Dikiş İpliği (ameliyat ipliği), su sayaçları, Balık Yağı ve Dondurulmuş Balık ihraç etmektedirler” dedi.


Kalyoncu, Trabzon'da üretilen ve dünyanın dört bir kıtasına ihraç edilen ürünlerin Trabzon ekonomisine büyük katkı yaptığını vurgulayarak” Trabzon ilinden dünyanın tüm kıtalarına ihracat yapılabilir bir konuma gelmesi ihracatçılarımızın takdire şayan bir başarısı olduğunu göstermektedir. Özellikle ilimizde üretilen oto yedek parçaları, cerrahi dikiş ipliği, tabancalar ve çeşitli makineleri dünyanın önde gelen markaları tarafından tercih edilmeye başlanması Trabzon ili sanayisinin gelişmesine çok büyük katkı sağladı” diye konuştu.


Trabzon'dan 5 aylık dönemde en fazla ihracat artışı gerçekleştirilen Vietnam yanında, Danimarka, Brezilya, Ürdün, Paraguay, Ekvator, Hong Kong, Filipinler'e yapılan ihracatta da yüzde 100'ün üzerinde artışlar yaşandığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.