Beşiktaş Belediyesi Tunceli’de iftar verdi

İstanbul Beşiktaş Belediyesi tarafından, Muharrem ayı dolayısıyla Tunceli’de iftar programı düzenledi.

Beşiktaş Belediyesi Tunceli’de iftar verdi

03 Ekim 2017 09:32


Tunceli’de Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevinde, İstanbul Beşiktaş Belediyesi tarafından iftar programı düzenlendi. Programa katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Muharrem ayı’ın, aşurenin birlik ve beraberliği simgelediğini söyledi.


İnançlara ve ibadetlere saygı duyulması gerektiğine dikkat çeken Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Muharrem Oruçlarının son günündeyiz. Bugün 12. gün, aşureler kaynamaya başladı. Aşureler şüphesiz toplumun bütün değerlerini bir araya getirmeyi de simgeliyor. Acıları, tatlılarla bir araya getirdiğimizde acıların üstesinden gelebiliriz, mutluluğu ancak birlikte büyütebiliriz. İnançlarımız toplumsal hayatta belirleyici. Herkesin inancı kendine. Hangi ana babadan, nerede, nasıl doğacağımıza biz karar vermiyoruz. O yüce Allah’ın takdiri ama bizim inancımıza göre Muharrem Ayı hem yılbaşı Hicri Takvim hem de Muharrem ayında oruç tutmak Hazreti Peygamberinde tavsiyesi. Bütün bunların da üzerinde bu topraklarda Müslümanlar bir başka nedenle de Muharrem Ayını yad ediyorlar. Bu da Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesinin matemini tutuyorlar. Bununla birlikte Yezid’in katliamına muhatap olmuşların matemini tutuyorlar. Biz, herkesin inancına saygı duyuyoruz” diye konuştu.


Munzur’un eteklerinde çok özel bir yeri olan Tunceli’de canlarla oruç açtıklarını aktaran Hazinedar, "Ben de Allah kabul ederse Muharrem ayında oruç tuttum. Allah bütün ibadet edenlerin ibadetlerini kabul etsin. Alevi İslam inancı bu topraklarda çok önemli, değerlere saygı çok önemli. Değerlere saygının başında da inançlara saygı geliyor. Laiklik bunun için önemli. Yanlış uygulamalar geçmişte olabilir. Ama laikliğin temel hedefi herkesin inancını özgürce yaşaması ve onun karşılığını almasıdır” dedi.


İftar programına, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile birlikte, CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, ilçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

TUNCELİ HAVA DURUMU
11
°
C
Yağmurlu
 • Pazar
  Yağmurlu
  11°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  12°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  12°C
 • Çarşamba
  Yağmurlu
  10°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç